České firmy loni strávily vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 230 hodin ročně, což je stejně jako o rok dříve. Vyplývá to z údajů ve studii Doing business 2020 kterou vydává každoročně Světová banka. V placení daní, které rovněž zahrnuje daňovou zátěž firem a další ukazatele, Česká republika skončila na 53. místě ze 190 zemí světa.
Slovensko se umístilo v placení daní podle studie na 55. místě a tamní podniky stráví plněním daňových povinností 192 hodin. Rakousko skončilo na 44. místě se 131 hodinami, Polsko na 77. místě s 334 hodinami a Maďarsko na 56. místě s 277 hodinami.
Na prvním místě se v jednoduchosti placení daní umístil Bahrajn následovaný Hongkongem a Katarem. Na čtvrté místě je Irsko.
Celkové daňové zatížení v České republice podle Světové banky zůstalo 46,1 procenta zisku. Banka vyhodnocovala stav daňového systému v v roce 2018.
Jste spokojeni se systémem daňových předpisů?
Zpráva zahrnuje 190 zemí a sleduje, jakým způsobem v nich regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Světová banka hodnotí například podmínky při zakládání firem, řešení insolvencí či získávání stavebních povolení a úvěrů. Celkově se Česko letos v tomto žebříčku umístilo na 41. místě. Umístění z předchozí studie není na srovnatelné úrovni k dispozici, banka změnila metodiku zpracování dat.
Zhruba v polovině listopadu Světová banka a poradenská firma PwC vydávají pravidelně samostatnou studii týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes).
Naprostá většina daňových změn v Česku byla zbytečná, nedotažená nebo vyloženě škodlivá. Čtěte více v eseji: Daňové reformy jsou permanentně mimo mísu
Dále čtěte:
Létající kanceláře: na „dobrých adresách“ sídlí tisíce firem
Magická hranice padla. V Česku je milion OSVČ
Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá