Při výběru externího poradce nejsou pro firmy překvapivě nejdůležitějšími faktory procentuální úspěšnost podaných žádostí ani cena, ale „neměřitelná veličina“ – jejich obeznámenost s dotační problematikou. 43% firem, které o dotace dosud nežádaly, pak uvažuje o tom, že tak v blízké době učiní. Vyplývá to z průzkumu ČSOB, který realizovala agentura Datank.
Foto: Profimedia.cz
Podle průzkumu má s podáním žádosti na čerpání dotací ze strukturálních fondů EU zkušenosti již 55 % českým firem. „Celkový objem, který byl pro potřeby České republiky vyčleněn pro období 2007 – 2013 představuje 753 miliard korun. Z toho byla pro potřeby českých podnikatelů určena částka 86 miliard v Operačním programu Podnikání a inovace (OPPI),“ upozorňuje Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centra. „K 31. květnu 2011 byla v rámci OPPI přiznána dotace 5139 projektům ve výši 42,8 miliardy korun, ale vyčerpáno bylo dosud pouze devatenáct miliard. K podání žádosti na získání zbývajících peněz mají firmy nejvyšší čas.“
Rozdělování dotací bude podle Jakuba Tomaštíka gradovat v letošním a příštím roce, kdy proběhnou poslední vlny výzev. „Další příležitosti budou až v období 2014 – 2020, kdy však na některé typy investic pravděpodobně už nedojde,“ dodává.
V souvislosti s čerpáním dotací z EU fondů se často hovoří o přílišné administrativní náročnosti. 61% firem, které mají s podáním žádosti zkušenost, o ní dokonce hovoří jako o komplikované. Přesto je 85% z nich rozhodnuto o dotaci znovu požádat. Více než polovina z nich jich však využije externí poradce. Právě proto, aby se problematické administrativě s žádostí spojenou vyhnuly.
Dvě pětiny firem, které o dotace dosud nezažádaly, tuto možnost zvažují. „V případě, že se pro ni skutečně rozhodnou, využijí podle průzkumu ve 41 % případů pomoc externího poradce,“ vysvětluje Roman Kracík, výkonný ředitel útvaru Řízení pobočkové sítě SME ČSOB. Podle průzkumu si žádost o dotaci z EU fondů připravuje 56% firem vlastními silami. Nejčastěji jde o firmy s méně než 20 zaměstnanci a s obratem mezi 10 a 30 miliony korun. Externí pomoc naopak využívají převážně větší firmy. „Je to dáno především finančními možnostmi firem,“ vysvětluje Roman Kracík. „V ČSOB toto řešit nemusí. Odměna za poradenství je u nás totiž vázána až na úspěšné schválení dotace a realizaci projektu. Dopředu tedy klient ČSOB nic neplatí.“
Kde se českým firmám nabízí největší příležitost pro čerpání dotací? „Nejzajímavějšími se jeví Operační programy Podnikání a Inovace a Životní prostředí,“ říká Jakub Tomaštík. „Jde především o nákup a rekonstrukci výrobních prostor a areálů, vybavení novými výrobními technologiemi, investice do energeticky úsporných zařízení, budování zázemí pro výzkum a vývoj a v neposlední řadě o školicí střediska pro vzdělávání zaměstnanců.“
ČSOB EU Centrum vzniklo v roce 2004. Mezi bankami poskytujícími poradenství pro čerpání financí z fondů EU je jedničkou na trhu s největším objemem zajištěných dotací a s 97% úspěšností zpracovaných žádostí.