Menu Zavřít

České lázeňství začalo skomírat, lázně se potýkají s odlivem klientů

15. 9. 2013
Autor: profimedia.cz

Lázně musejí hledat novou klientelu. V tom jim ale nepomáhá desítky let nepovšimnutá a nekoordinovaná podpora cestovního ruchu

Slovo lázně vždy navozovalo libé pocity. Koupele, masáže, procházky po kolonádách, společenský život, relax. V poslední době ale vzbuzuje spíše negativní konotace. Ministerstvo zdravotnictví loni přiškrtilo křížkové (tedy plně hrazené) pobyty a mnoho lázeňských domů začalo skomírat. Přestože je naprostá většina v soukromých rukou, prudká změna, ač roky diskutovaná, je zaskočila.

Nelze očekávat, že české lázeňství bude navždy žít z rozpočtu zdravotnictví. Nicméně byla by škoda, hlavně pro státní i veřejné rozpočty, kdyby tato tradice zrezla. V řadě regionů jsou balneoprovozy významným zaměstnavatelem. Ale nejen to, jsou i hezkým krajinotvorným prvkem, městečka s kolonádami jsou úpravná, čistá a leckde i zdrojem alespoň nějakého ruchu.

Přestože měla dle původních odhadů resortu zdravotnictví redukce indikačního seznamu, který určuje, s jakými diagnózami, na jak dlouho a jak často mají pacienti podstoupit lázeňskou léčbu, znamenat zhruba půlmiliardový propad v úhradách od pojišťoven, současná situace dává za pravdu chmurným predikcím představitelů Svazu léčebných lázní (SLL). Ti již loni tvrdili, že příjmy z veřejného zdravotního pojištění se zkrátí o polovinu stavu roku 2011, kdy dosáhly částky kolem tří miliard korun.

Pokles pacientů totiž započal už v loňském roce, přestože nové regule vstoupily v platnost až od října. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) loni na komplexní pobyt, kdy veškeré náklady včetně ubytování a stravy hradí pojišťovny, do lázní odjelo přes osmdesát tisíc pacientů. To je o bezmála 18 tisíc lidí méně než v roce předchozím a o více než 26 tisíc lidí méně než v roce 2010.

Letos ale bude pokles ještě strmější, jak ukazují dosavadní trendy. Podle informací VZP loni na hrazený pobyt vyjelo v prvním pololetí 21 560 jejích klientů. Letos jich ale bylo už o třetinu méně, jen necelých patnáct tisíc. Během letošního prvního čtvrtletí klesl počet všech pacientů s komplexní i příspěvkovou léčbou o pětinu. V nákladech je trend ještě patrnější: o jedenatřicet procent na 222 milionů. SLL odhaduje, že proti roku 2011 se letos počet pacientů sníží o pětačtyřicet procent, v počtech přenocování bude ale propad ještě o několik bodů hlubší.

Vývoj překvapil i zdravotní pojišťovny, které ještě loni předpokládaly maximálně čtvrtinové úspory za tento typ péče. Nyní mají v příslušné kolonce vyhrazeny peníze, které se však nečerpají. „V oblasti lázeňské péče se řídíme příslušnou vyhláškou. Nicméně jsme si vědomi poklesu. Proto jsme k prodlužování pobytu benevolentnější než v minulých letech,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.


Kompletní analýzu lázeňství naleznete v aktuálním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Lázně chřadnou. Letos ubyla třetina pacientů

bitcoin_skoleni

Česko má od srpna největší konopné lázně ve střední Evropě

  • Našli jste v článku chybu?