Menu Zavřít

České ? rmy mohou dokončit Temelín v podstatě samy

27. 5. 2013
Autor: Euro.cz

Konsorcium MIR.1200 nabízí ponechat přes 70 procent z celkové částky kontraktu v tuzemsku

Česko­ruská spolupráce v oboru jaderné energetiky trvá více než půl století. V průběhu této doby měla tato spolupráce přínos pro obě strany. Vrcholem přínosu pro Českou republiku se staly dvě jaderné elektrárny, které v současné době vyrábějí celou třetinu z celkového objemu domácí produkce elektrické energie. Jaderné elektrárny Temelín (JETE) a Dukovany, vybudované podle ruské technologie VVER za spolupráce ruských a českých odborníků a provozované českými inženýry, prokázaly svou spolehlivost i efektivitu, což bylo mnohokrát zdůrazněno ve zprávách mezinárodních inspekčních orgánů.

Dalších příkladů spolupráce je celá řada.

Například v Kalininské jaderné elektrárně v Rusku je v provozu reaktor vyrobený společností Škoda JS. Prakticky v každé ruské elektrárně můžete najít zařízení českého výrobce armatur MSA. Vysokotlaké a nízkotlaké ohřívače z výroby Vítkovice Power Engineering provozuje Rostovská jaderná elektrárna. A to je jen malý výčet. Pouze v průběhu minulého roku Rosatom nakoupil v Česku zařízení za více než 2,5 miliardy korun. Očekává se, že podobný objem nákupu bude realizován již v období prvních šesti měsíců tohoto roku.

Proto je logické, že v otázce výstavby dalších dvou bloků elektrárny Temelín jsme spojili své úsilí a založili česko­ruské konsorcium MIR.1200, vedené vlajkovou společností české jaderné energetiky, Škoda JS. Pro nás to není jen jednorázový projekt, ale i přirozené spojenectví mnohaletých partnerů.

Více než 70 procent lokalizace, kterou dnes nabízí MIR.1200, je taktéž možné díky výsledkům mnohaleté spolupráce. Výhody námi nabízené spolupráce pro české podnikatele jsou zřejmé, a proto mnozí z nich konsorcium otevřeně podporují. Již dnes s našimi partnery podepisujeme závazné dohody o smlouvách budoucích. Takové smlouvy jsme dosud podepsali s pěti klíčovými dodavateli. Letos v červenci plánujeme podepsat tyto smlouvy s celou řadou dalších českých ? rem. V předložené nabídce ČEZ do veřejné soutěže konsorcium nejen doložilo schéma dodavatelů, ale také uvedlo, že více než 70 procent z celkové nasmlouvané ceny by chtělo dostat od ČEZ v korunách, což je samozřejmé.

Je totiž logické provádět ? nanční transakce s českými společnostmi v tuzemské měně.

bitcoin_skoleni

Teď se hodně diskutuje na téma celkové účelnosti výstavby 3. a 4. bloku temelínské elektrárny. Z tohoto pohledu nabídka konsorcia, která umožňuje více než 70 procent z celkové částky kontraktu ponechat v tuzemsku u českých společností, činí celý projekt dostavby Temelína z ekonomického hlediska mnohem atraktivnějším.

O autorovi| LEOŠ TOMÍČEK, viceprezident Rusatom Overseas

  • Našli jste v článku chybu?