Parlamentní strany sází na poslance, úředníky, lékaře a učitele
Podnikatelských a manažerských osobností na partajních kandidátkách do Evropského parlamentu mnoho není. A pokud jsou, tak spíše zdobí manšafty menších stran. Velkým dominují lékaři či pedagogové, u kandidátů označených za podnikatele se často ukáže, že mají „druhé zaměstnání“ jako starostové nebo místostarostové místních radnic. „Nabízel jsem své služby ODS,“ řekl týdeníku EURO spolumajitel prosperující české firmy s bohatými zahraničními zkušenostmi, který si nepřál být jmenován. „Nejdřív byli velmi rádi, později mě ale s díky odmítli s tím, že mají dost vlastních lidí. Tak jsem šel k nezávislým.“ Jakoby zase platila parafráze volebního hesla Občanského fóra z roku 1990, že strany jsou pro straníky, ale ad hoc založená hnutí jsou pro všechny.
Strany dělnicko-podnikatelské.
Za pravicovou ODS kandiduje na volitelných místech jediný podnikatel - Tomáš Úlehla (12. pozice). Je však třeba dodat, že ačkoliv se vydává za soukromníka, je dnes především primátorem Zlína. V ČSSD to mají zařízeno naopak: O Brusel s nimi bojuje spolumajitel a obchodní ředitel zahradnické firmy Pavel Poc (také 12. místo), který před tím dělal místostarostu Mariánských Lázní. Jaksi do počtu a jen na zadních místech najdeme lidi z byznysu také u lidovců a unionistů.
Naopak podnikatelé se kuriózně nevyhnuli Dělnické straně, kde by teoreticky neměli co dělat. Rekordní koncentrace podnikatelů (deset ze třinácti) je na kandidátce Občanské federální demokracie Viktora Koženého – najdeme mezi nimi i hledače Štěchovického pokladu Helmuta Gänsela a kontroverzního podnikatele Iva Mlátilíka, bývalého vlastníka chebského fotbalového klubu a někdejšího nájemce nechvalně proslulé chebské tržnice Dragoun. Pravý Blok Petra Cibulky zase zaujme neobyčejně vysokým výskytem analytiků všeho druhu (pět ze třiceti). Copak asi analyzují?
Někdy je potíž konkrétnější informace zjistit. Když se týdeník EURO pokusil dohledat, v jakých konkrétních firmách působí desítka havířovských podnikatelů a manažerů na kandidátce Všeobecné občanské strany (celkem dvacet jmen), předseda Vladislav Novara to odmítl s tím, že takové informaci nejsou podstatné pro volební rozhodování (!).
Za národ i HVB.
Pod heslem „Za vlast. Za národ. Za tebe.“ kandiduje do Evropského parlamentu předsedkyně Národní strany a bankovní analytička české pobočky německého bankovního kolosu HVB Petra Edelmannová (29). Na kandidátce Národní koalice utvořené Národní stranou a Českou stranou národně sociální zastává dokonce pozici lídra. „Politickou kariéru velmi striktně odděluji od kariéry bankovní,“ řekla Edelmannová týdeníku EURO. „V HVB pracuji jako specialistka pro oddělení controllingu, politickou aktivitu spojuji spíše se svým doktorandským studiem politologie,“ upřesnila. Dříve působila jako poradce viceguvernéra ČNB.
Balvínovi prozaičtí nestraníci.
Málo se ví, že Vladimír Železný není jediným televizním ředitelem který se uchází o křeslo ve Štrasburku. Šestkou na kandidátce Sdružení nestraníků (kde je také vícero lidí z byznysu) je totiž bývalý generální ředitel České televize a nynější šéf kabelové hudební televize Óčko Jiří Balvín (50). „Dávali to dohromady známí, chtěl jsem jim pomoci,“ vysvětluje Balvín svou politickou aktivitu. Ačkoli nikdy v životě nebyl členem žádné politické strany a doufá, že ani v budoucnu nebude, cítí se „naprosto jasně stranicky vyhraněn a to ve prospěch ODS“. Soudí, že propagace nestranické politiky není v rozporu se striktně stranickým přístupem občanských demokratů. „Prostě já jsem tímto způsobem založený, nikdy jsem do žádné strany nechtěl a ODS mi byla od počátku sympatická jako jediná čistá, transparentní pravicová strana,“ prohlásil Balvín, který v roce 2001 dostal za úkol zpacifikovat revoltu v České televizi, vypuknuvší kvůli obavě z ovládnutí veřejnoprávního média stranami tehdejší opoziční smlouvy čili ODS a ČSSD.
Pokud by nastala situace, že by měl v nějakých volbách kandidovat na jedné kandidátce se svým kdysi nejsilnějším obchodním konkurentem Vladimírem Železným, nebyl by Balvín proti. „Rozhodně bych takové spolupráce byl schopen,“ řekl.
Evropští developeři.
Jak už týdeník EURO loni uvedl, Evropští demokraté (ED) vedení pražským exprimátorem Janem Kaslem by si kvůli nadprůměrnému výskytu všemožných „stavařů“ v řadách svých sponzorů mohli říkat evropští developeři (EURO 41/2003). Své pověsti dlužni nezůstali. Právě podnikatelé ze sektoru nemovitostí se vyskytují na jejich společné kandidátce se sdružením nezávislých, kterou vede Josef Zieleniec. Francouzský občan Silvano Pedretti (39), desítka na kandidátce, se rozhodl po jedenácti letech opustit byznys realit, stál v čele developerské a realitní firmy Orco Property Group. Ta má za sebou dvacítku projektů převážně v Praze na Vinohradech, staví také v Budapešti a ve Varšavě. I když Pedretti zůstává akcionářem Orka a ponechal si post v představenstvu společnosti, jeho novým působištěm je politika. „Chci dát všechny své manažerské zkušenosti k dispozici evropskému ideálu,“ vyjadřuje své odhodlání. Také Peter Appelt (38), čtyřka kandidátky, podniká v realitách. Vyrostl v Německu (kam jeho rodiče v roce 1968 z Československa emigrovali), po revoluci se vrátil domů a v roce 1993 v Praze převzal restituovaný rodinný majetek, do něhož patří především známý dům U Hájků na Poříčí. Kvůli správě rodinného majetku založil s příbuznými akciovou společnost Hájek, v níž je předsedou představenstva. „Naše rodina podniká na stejném místě už od roku 1850. Cítím tradici a spojení s Českou republikou. Z vlastní zkušenosti vím, jaké možnosti v Evropě jsou, a myslím si, že České republice mohu být užitečný právě na úrovni Evropské unie,“ říká Appelt o svém vstupu do politiky.
Neposlušné tenisky na pochodu.
Zatímco zpěvačka Lucie Bílá si v politice osvojila místo fanynky ODS a především jejího zakladatele Václava Klause, její někdejší objevitel, manažer, skladatel a důvěrný přítel Petr Hannig (58) se dal na sólovou dráhu. Pražský hudební vydavatel (majitel firmy Maximum) se i letos představuje jako předseda a lídr Strany zdravého rozumu. Snad mu zdravý rozum v Bruselu vydrží.
Někteří kandidáti se nálepce podnikatel důsledně brání, ačkoli patří ve svém oboru k nejúspěšnějším. To je případ majitele mnoha nemovitostí a lesních celků Karla Schwarzenberga, který se tradičně označuje za lesníka. Že by dle historických funkcí nejvyššího lovčího, číšníka nebo komořího? Také showbyznysmeni však neradi pro své povolání užívají slovo podnikatel. Proto v Hannigově straně najdeme „hudebníka a baviče“ Marka Dobrodinského poměrně snadno.
Nelze pominout ani Janu Bobošíkovou na kandidátce Nezávislých, která se prezentuje jako novinářka, ačkoli by bylo korektnější přiznat vazbu na firmy, v nichž působí její manžel Pavel, výrobce nápojového skla.
Byznys ve volbách (jméno, pořadí na kandidátce, účast ve firmách)
1. SNK sdružení nezávislých a Evropští demokraté
Peter Appelt (4.) Hájek, Eichler & von Schilling Realitní (Praha)
Silvano Pedretti (10.) developerská skupina Orco Property Group
2. Koruna Česká
Václav Srb (1.) cestovní kancelář Praga Magica
Adam Bubna-Litic (2.) majitel zámku v Doudlebech n. Orlicí
Marie Salm-Reifferscheidt-Raitz (7.) soudí se o zámek Rájec-Jestřebí
4. ČSSD Pavel Poc (12.) Zahradní a parková architektura Mariánské Lázně Jiří Jurán (19.) člen představenstva ČKA
5. Národní koalice Petra Edelmannová (1.) HVB Bank ČR (Praha)
6. ODS Tomáš Úlehla (12.) Luis, Eko-Unibau, FC Tescoma Zlín, Vodovody a kanalizace Zlín, Moravské teplárny
8. Strana demokratického socialismu František Bartoš (9.) Haba Real (Český Krumlov)
10 Humanistická aliance Jiří Ullrich (8.) IndiGO Group (Rychnov nad Kněžnou)
12. Sdružení nestraníků
Ladislav Klíma (3.) Aero Vodochody
Jaroslav Pařík (4.) Delta Pekárny
Jiří Balvín (6.) hudební televize Óčko
Pavel Tomáš (7.) R+V Servis, Oliva, PT servis konzervárna (Praha)
14. Masarykova demokratická strana
Milan Kozlík (1.) Boehringer Ingelheim
Kamil Kuchler (14.) Top management Service CZ (Praha)
18. Za zájmy Moravy ve sjednocené Evropě Pavel Dohnal (1.) DHP-market (Bojkovice)
20. KDU-ČSL
Ivo Kaplán (12.) Ampra CZ (Praha)
Milan Pekárek (19.) Irma Reality, IF Garant, Informex Group (Teplice)
22. Strana zdravého rozumu
Petr Hannig (1.) hudební vydavatelství Maximum (Praha)
Ivan Slavický (2.) Global Capital (Praha)
Gabriela Khollová (4.) ZGK Centrum Praha
23. Unie liberálních demokratů
Karel Schwarzenberg (11.) vlastník nemovitostí, vydavatelství R-Presse
Milan Hamerský (13.) nakladatelství Bachant (Brno)
24. KSČM Vladimír Remek (2.) obchodní rada ČR v Moskvě
25. Strana venkova-spojené občanské síly
Josef Křížek (3.) Agroprogres-servis (Dubicko)
Josef Coufal (6.) mlékárna Moravia Lacto (Jihlava)
Stanislav Pecka (10.) Pekárna Pecka (Sobětuchy)
28. Nezávislá iniciativa Nora Baumbergerová (1.) Dolly Buster - erotický průmysl Richard Knot (2.) Harlekin, Nei Report Home Video, Theromowall (Praha)
29. Svobodní
Jaroslav Valenta (1.) VSS-strojírenská firma (Praha)
Pavel Marek (2.) asi 30 firem v oblasti výroby nábytku, kosmetiky, internetové rádio atd. (Praha)
Jan Štěpánek (5.) Hotel Security Cards (Praha)
30. Viktor Kožený – Občanská federální demokracie
Viktor Kožený (1.) dříve Harvard Capital and Consulting, nyní trestně stíhán
Helmut Gänsel (2.) Central Park, hledání štěchovického pokladu
Zdeněk Mašek (9.) Pekárna a cukrárna Louny
Ivo Mlátilík (11.) Casino Větrov MK Praha
31. Republikáni Miroslava Sládka
Jiří Mänzel (4.) tiskárna v Rumburku
Jaroslav Kopecký (5.) Čehos (Horní Pertoltice)
Ljulin Christov (9.) automotocentrum Bačo (Kosmonosy)
32. Nezávislí
Jana Bobošíková (2.) Sklárna Heřmanova Huť
Petr Mrázek (16.) Torgcentr Zlín
Pozn.: Seznam není úplný (byl sestaven s ohledem na četnost podnikatelů na kandidátce, jejich pořadí a preference strany). Nejsou v něm zařazeni živnostníci.