Menu Zavřít

České startupy coby lákavý cíl andělských investorů. Vzdor pandemii podpořila začínající firmy většina z nich

8. 6. 2021
Autor: Depositphotos
  • Podle průzkumu společnosti DEPO Ventures loni podpořilo startupy na 77 procent tuzemských andělských investorů

  • 60 procent z nich vložilo peníze do firem, které vznikly na území Česka. Nejčastěji investovali částky v rozmezí od 260 tisíc do 1,3 milionu korun

  • Nejoblíbenějším druhem startupů, jež se čeští investoři rozhodli v roce 2020 podpořit, byly ty specializující se na sektor finančních technologií


Ekonomické krize bývají spjaty s nejistotou. Panuje-li na trzích nejistota, mají lidé, soukromí podnikatelé i velké firmy tendenci být spořivější než jindy. Současná krize je nicméně natolik specifická, že řada dříve platných teorií vzala za své. A situace na poli zdejších andělských investorů jako by toho měla být dalším přímým důkazem.

Z průzkumu společnosti DEPO Ventures, která funguje coby prostředník mezi zmíněnou skupinou byznysmenů a začínajících inovativních firem, moderně označovaných anglickým slůvkem „startup“, totiž vyplývá, že navzdory tristní ekonomické situaci většina z nich na žádný „úsporný režim“ vloni rozhodně nepřepnula.

„Výsledky přinesly řadu zajímavých zjištění,“ uvedl zakladatel a šéf DEPO Ventures Petr Šíma. „Příjemným překvapením pro nás například bylo, že se 77 procent andělských investorů rozhodlo v roce 2020 investovat navzdory pandemické situaci. To je velmi pozitivní informace, která poukazuje na to, že chuť investovat u nás v Česku stále existuje, i v takto nestabilní době.“

Chybu v doručení zákazník vždy vnímá jako selhání e-shopu, říká šéf kurýrní služby DoDo a startupový investor Michal Menšík
Přečtěte si také:

Chybu v doručení zákazník vždy vnímá jako selhání e-shopu, říká šéf kurýrní služby DoDo a startupový investor Michal Menšík

Ještě důležitější je nicméně fakt, že nadpoloviční většina z nich se rozhodla podpořit převážně firmy podnikající v tuzemsku – konkrétně se jednalo o 60 procent investorů. Třetina z nich se pak dokonce zaměřuje, respektive v roce 2020 zaměřila pouze a jen na české společnosti, zatímco 39 procent byznysmenů se soustředilo na region střední Evropy a dalších sedmnáct na Evropu východní.

Částky, kterými se tito „andělé“ rozhodli podpořit nově začínající podniky, se různily. Nejčastěji se ale pohybovaly v rozmezí od 260 tisíc do 1,3 milionu korun.

Frčí hlavně fintech

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že největší šanci na přilákání andělského investora mají dlouhodobě startupy zabývající se fintechem, tedy finančními technologiemi. O ně se zajímá 57 procent oslovených. O něco méně, leč stále poměrně atraktivními obory byly umělá inteligence a internet věcí (zájem o tyto oblasti projevilo shodně 46 procent investorů), následované sektorem e-commerce/marketing, respektive vzděláním (42 procent).

„Investice do technologických firem vnímáme jako zásadní pro zdravé fungování ekonomiky. Andělští investoři často představují jediný způsob, jak mohou tyto firmy do svých začátků sehnat potřebné prostředky,“ říká Šíma.

Sám, nebo společně s ostatními?

Že ne každá investice se musí zákonitě vyplatit, je zřejmé všem. Koneckonců špatnou zkušenost má podle průzkumu za sebou již 70 procent dotázaných investorů. V naprosté většině případů se jedná o to, že startup zkrátka nenaplnil původní očekávání a jeho podnikatelský plán selhal.

I toto riziko se dá nicméně jistým způsobem eliminovat nebo alespoň do značné míry snížit. „Ačkoliv andělské investování je ze své podstaty spíše individuální záležitostí, což potvrzují také data z průzkumu, je velice rizikové a vhodné pouze pro zkušené andělské investory,“ připomíná Šíma. Řada z nich se proto sdružuje do takzvaných syndikátů.

Investor Michal Dědek posílá miliony na druhou stranu kanálu La Manche. Podpoří jimi londýnské Buildiro Čecha Lukáše Polacha
Přečtěte si také:

Investor Michal Dědek posílá miliony na druhou stranu kanálu La Manche. Podpoří jimi londýnské Buildiro Čecha Lukáše Polacha

„Z praxe víme, že i ostřílený investor-individualista rád spojí své síly s dalšími investory, když je například minimální výše investice příliš vysoká, protože zakladatel nechce příliš tříštit podíl. Pak dává syndikace smysl i pro zaryté vlky samotáře,“ přidává se Šímův kolega Michal Ciffra.

MM25_AI

Co může být výhodné pro „anděly“, ovšem nemusí automaticky vyhovovat samotným zakladatelům dotčených startupů, jak trefně poznamenává Martin Rozhoň ze společnosti Vivantis: „Nevýhodou může být složitější CAPtable, kde více investorů může zatěžovat zakladatele různými požadavky a složitějším rozhodováním, což může být problematicky vnímáno v dalších investičních kolech.“

  • Našli jste v článku chybu?