Menu Zavřít

Česko chce rozvíjet jadernou energetiku, řekl Babiš americkému ministrovi energetiky Perrymu

14. 11. 2018
Autor: čtk

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje nadále rozvíjet jadernou energetiku a stavět nové bloky v elektrárnách v Temelíně a Dukovanech. Předseda vlády to uvedl po jednání s americkým ministrem v Praze.

Americká společnost Westinghouse, která patří mezi zájemce o stavbu nových tuzemských bloků, má podle Babiše novou technologii menších bloků, do kterých lze investovat postupně jako do stavebnice.

„Ubezpečil jsem pana ministra, že všechny procesy budou co nejtransparentnější, že naše ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje analýzu dopadů jednotlivých investičních modelů na veřejné rozpočty, a že vedeme debatu s vedením firmy ČEZ, kde náš stát vlastní 70 procent. Samozřejmě, při investicích do jádra musíme vnímat naší geopolitickou orientaci,“ uvedl dnes Babiš.Dnešního jednání se podle něj účastnila také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) a další experti.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Kromě firmy Westinghouse jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. „Naše energetické společnosti jsou připraveny soutěžit o zákazníky transparentním způsobem. Pokud hledáte zakázky v oblasti jaderné energetiky, uhlí, obnovitelných zdrojů či dalších, určitě se zamyslete v první řadě nad Amerikou,“ uvedl dnes Perry.


České jádro jako priorita. Korejci zesilují lobbing v okolí Dukovan

Jaderná alektrárna Dukovany


Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v minulých týdnech uvedli, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového tuzemského jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti dukovanské jaderné elektrárny. Premiér na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by podle něj byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun.

Kromě Babiše se dnes Perry setkal také s prezidentem Milošem Zemanem. „Pan prezident potvrdil zájem České republiky na prohlubování transatlantických vztahů v energetice. V zájmu Česka je i maximální diverzifikace zdrojů energetických surovin. Westinghouse považujeme za důležitého uchazeče o spolupráci na rozvoji české jaderné energetiky,“ uvedl šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Vedle Česka má Perry v programu cesty po Evropě také Polsko, Maďarsko a Ukrajinu. Americká administrativa se těmto zemím snaží nabídnout americké uhlí a alternativu k ruskému zemnímu plynu. Perry nedávno uvedl, že Spojené státy by stále mohly uvalit sankce na společnosti, které se na podílejí na stavbě plynovodu Nord Stream 2. Projekt má zdvojnásobit množství ruského zemního plynu dopravovaného přímo do Německa po dně Baltského moře, takže se vyhne území Ukrajiny. USA proti plynovodu ostře vystupuje.

Vláda Donalda Trumpa hledá nová odbytiště pro uhlí, protože jeho spotřeba v USA klesla na nejnižší úroveň od roku 1983 kvůli uzavření uhelných elektráren. Do Prahy se ze Sofie stěhuje evropský regionální úřad amerického ministerstva energetiky.

FIN25

Koš nabídek za 150 miliard. Zahraniční zájemci o jadernou zakázku hledají české dodavatele

 Jaderná elektrárna Temelín

Přečtěte si také:

Zemanovi poradci podpořili rozvoj jaderné energetiky i prolomení těžebních limitů

Nesvěřujme dostavbu jaderných bloků Rusům, varuje generál Pavel

Drábová: Nejlepší reference na stavbu nových reaktorů má korejská KHNP

Chceme stavět reaktory v Česku, potvrzují Korejci. I s tuzemskými firmami

ČEZ: Prodloužení životnosti Dukovan o 10 let by stálo méně, než elektrárna vydělá

  • Našli jste v článku chybu?