Menu Zavřít

Česko chce v Praze zřídit evropské středisko pro umělou inteligenci

18. 2. 2019
Autor: čtk

Česká republika má zájem zřídit v Praze jedno z budoucích takzvaných evropských center excelence pro umělou inteligenci. Své kolegy z ostatních zemí EU o tom dnes na jednání ministrů odpovědných za otázky konkurenceschopnosti informoval náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Náměstek také připomněl, že Evropská komise plánuje na rozvoj technologií a průmyslu souvisejícího s umělou inteligencí v příštích deseti letech poskytnou asi 20 miliard eur (asi 514 miliard korun).

„Přímo na ta centra excelence by teoreticky mělo být vyčleněno nějakých 50 milionů eur,“ řekl Bärtl. V České republice by měla být v dubnu připravena v této oblasti vlastní národní strategie, s výzvami pro související program předpokládanými letos v květnu. „Tam je alokováno dalších asi deset miliard korun, zejména pro malé a střední podniky,“ doplnil náměstek.

Je podle něj obtížné předvídat, zda se Česku skutečně podaří uspět a evropské centrum pro umělou inteligenci v příštích letech v Praze vznikne. „Úzce spolupracujeme s akademickou sférou, platforma Svazu průmyslu se věnuje umělé inteligenci,“ vypočetl Bärtl s tím, že jednotlivé sféry tak spolu už nyní v této oblasti úzce spolupracují, takže šance „nejsou malé“.


Přečtěte si: Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

 Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.


Náměstek předpokládá, že oněch center v celé EU vznikne asi pět. „Tak jednoznačně, jako jsme se k tomu přihlásili my jich (jiných zemí) mnoho nebylo,“ poznamenal.

MMF24

Podobné moderní centrum v Praze by podle Bärtla bylo pro Českou republiku rozhodně přínosem. Náměstek připomněl pozitivní dopady faktu, že v Praze už sídlí administrativní centrála evropského projektu Galileo.

Dále čtěte:

Český E.ON a Západoslovenská distribučná získaly miliardovou dotaci na inteligentní sítě

Konkurenceschopnost Česka stagnuje, v inovacích výrazně zaostáváme

Až dojdou peníze, začneme myslet? Vysoký růst mezd vyžaduje rychlejší tempo inovací

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).