Menu Zavřít

Oblíbená montovna: Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí na světě

6. 3. 2018
Autor: GE Aviation

Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí světa, v žebříčku si meziročně polepšilo o jedno místo. Nejlepší podmínky jsou v Číně. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, ve které porovnávala 42 zemí. Mezi 19 evropskými státy je Česká republika třetí za Litvou a Maďarskem.

Studie porovnává jednotlivé země podle různých rizikových a nákladových faktorů. Například politického a ekonomického rizika, tržních podmínek a personálních nákladů.

„Nejdůležitějšími otázkami pro výrobní odvětví zůstávají lokalita a dodavatelské řetězce. Země střední a východní Evropy si udržují vysokou atraktivitu a globální konkurenceschopnost, protože celkové personální náklady v regionu jsou relativně nízké. A díky investicím do infrastruktury se navíc zlepšuje propojení se zbytkem Evropy,“ uvedl specialista na pronájmy průmyslových nemovitostí Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

V regionu podle něj také roste konkurenceschopnost ve výrobě v oborech vyspělých technologií. „To dokládá například nedávno ohlášená mezi Fakultou strojní ČVUT a společností GE Aviation,“ doplnil Hlobil.

Žebříček nejatraktivnějších výrobních zemí
Pořadí Země
1. Čína
2. Litva
3. Malajsie
4. Tchaj-wan
5. Kanada
6. USA
7. Maďarsko
8. Česká republika
9. Slovensko
10. Turecko

Zdroj: Cushman & Wakefield

Čína na prvním místě žebříčku vystřídala Malajsii, která poklesla na třetí příčku. Druhou nejatraktivnější zemí pro výrobní podniky se stala Litva. Podle Hlobila díky příznivému podnikatelskému prostředí a nejnižším personálním nákladům v celé Evropě. „Ty jsou zde o 14 procent nižší než v Polsku a oproti České republice dokonce o 30 procent,“ uvedl dále Hlobil.

V první desítce se umístily tři země ze střední Evropy, kromě Česka také Slovensko a Maďarsko. Podle Hlobila vzrostla atraktivita těchto zemí díky těsné blízkosti západoevropských ekonomik a zlepšování infrastruktury. „Personální náklady zde sice v posledních letech rostou, stále jsou však nižší než v západněji situovaných zemích. Díky historickým vazbám na Německo a Rakousko si region uchovává pozici méně nákladné lokality pro výrobu automobilů, která se ve stále větší míře automatizuje,“ dodal Hlobil.

MM25_AI

Rok varu. Ekonomika se loni dostala na vrchol hospodářského cyklu

 Nakrmená kasa. Ještě není jasné, s jakým saldem skončí letošní hospodaření státního rozpočtu, je však zcela zřejmé, že to bude velmi dobré.

Dále čtěte:

Kde je ten národní kapitál?

Českým národním zájmem je nestát jenom u montážního pásu

Ekonomickou situaci v Česku kladně hodnotí 44 procent lidí


  • Našli jste v článku chybu?