Premiér Jan Fischer má za to, že česká ekonomika je poměrně odolná vůči globální recesi a příští rok poroste až o 0,5 procenta. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Autor: Profit
„Česko je země, která ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu má zdravý bankovní a finanční sektor bez toxických aktiv,“ řekl o víkendu na investorském fóru v Hongkongu, kde se setkal se představiteli podnikatelské komunity. „Jsem si jist, investiční aktivity se příští rok zas obnoví,“ dodal.
Podle něj české hospodářství již vykazuje jisté známky zlepšení. Uvedl, že česká ekonomika by v příštím roce mohla stoupnout o 0,3 až 0,5 procenta.
Hongkong pro Česko představuje jeden z největších exportních trhů v Asii. Vzájemný obchod mezi Českem a touto bývalou britskou kolonií, která od Číny získala autonomii v roce 1997, loni stoupl až o 23 procent na zhruba 960 milionů amerických dolarů (17 miliard Kč).
Čeští obchodní zástupci podle čínské agentury Xinhua se svými hongkongskými protějšky podepsali dvě memoranda o obchodní spolupráci.
Podle prognózy ministerstva financí z července letos česká ekonomika poklesne o 4,3 procenta a v příštím roce stoupne o 0,3 procenta.
Asijský potenciál
Evropské země v Česku loni investovaly ve výši 2,47 miliard amerických dolarů, zatímco asijské země za 275,7 milionů amerických dolarů.
V pondělí Jan Fischer v rámci své cesty po Asii zavítá na ostrovní Filipíny. Tam se setká s filipínskou prezidentkou Glorií Macapagalovou - Arroyovou a následně se zástupci tamní obchodní komunity. Hlavním tématem tohoto bilaterálního setkání bude prohlubování obchodní spolupráce a kulturních vazeb obou zemí.
Filipíny by také mimo jiné rády pro své občany otevřely možnost jezdit do Česka za prací. Loni v září Prahue navštívil filipínský ministr zahraničí Alberto Romulo, který otevřeně vyjádřil naději, že Česko brzy umožní přístup filipínských zdravotních sester na český pracovní trh. České zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem sester, které často odcházejí do sousedního Německa či Rakouska.