Menu Zavřít

Česko má na auditní zprávu o Babišovi odpovědět do 2. září. Komise vyhověla žádosti na delší lhůtu

25. 7. 2019
Autor: Martin Pinkas/Euro

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude mít na vypracování odpovědi na první předběžný audit k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) čas do 2. září. Evropská komise vyhověla žádosti ministryně Kláry Dostálové (za ANO) na prodloužení lhůty, kterou původně Brusel stanovil na začátek srpna. Informoval o tom web iRozhlas.cz.

„Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na návrh české verze závěrečné zprávy auditu do 2. září 2019,“ řekl webu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Podle návrhu auditní zprávy má Babiš nadále vliv v holdingu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš v minulosti odmítl, že vracení peněz hrozí.

Návrh auditní zprávy v angličtině dorazil do Česka na konci května, druhý červencový týden dostalo ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí oficiální český překlad. Tím také začala běžet lhůta pro vypracování odpovědi. Obvykle unijní úřady dávají na odpověď dva měsíce, mají ale právo lhůtu zkrátit na minimálně 30 dnů, což učinily i v případě Česka.


Čtěte: Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

 Premiér Andrej Babiš


Ministerstvo pro místní rozvoj, které vypracování odpovědí koordinuje, minulý pátek požádalo o prodloužení lhůty. Zdůvodnilo to složitostí a komplexností auditu.

Auditní zpráva, na kterou bude odpovídat ministerstvo pro místní rozvoj, se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Kromě toho zkoumali auditoři Evropské komise také zemědělské dotace pro Agrofert. Po doručení připomínek do Bruselu bude mít Evropská komise tři měsíce na vydání definitivních auditních zpráv.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová dnes novinářům v Bruselu řekla, že u ostatních předběžných zpráv je čas na odpověď do 23. září. Připomněla rovněž, že už od loňského srpna nejsou propláceny žádné dotace z evropských strukturálních nebo investičních fondů, které by mohly souviset s koncernem Agrofert. Není podle ní ale nyní možné uvést, o jak velkou částku jde.

Přečtěte si také:

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Komentář: Koalice dotačního podvodu

MM25_AI

Politika dotací skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol.

 Film Selský rozum nabízí mimo jiné podrobné vysvětlení toho, proč na českých polích roste ve výrazném podílu řepka

  • Našli jste v článku chybu?