Menu Zavřít

Česko má už 15 tisíc multimilionářů

2. 7. 2007
Autor: Euro.cz

BOHATÍ LIDÉ V Česku je už téměř 15 tisíc lidí, jejichž finanční majetek přesahuje hranici jednoho milionu dolarů. Počet boháčů se zvyšuje rekordním tempem. V Česku rychle přibývá multimilionářů. Velmi bohatých lidí, kteří mají finanční majetek za víc než milion dolarů (asi 21 milionů korun), bylo loni již přibližně 14 760.

BOHATÍ LIDÉ V Česku je už téměř 15 tisíc lidí, jejichž finanční majetek přesahuje hranici jednoho milionu dolarů. Počet boháčů se zvyšuje rekordním tempem.

V Česku rychle přibývá multimilionářů. Velmi bohatých lidí, kteří mají finanční majetek za víc než milion dolarů (asi 21 milionů korun), bylo loni již přibližně 14 760. To představuje meziroční nárůst o téměř 13 procent. Boháčů tak loni přibývalo výrazně rychleji než v letech 2004 a 2005, kdy činil nárůst jen 5,7, respektive 10,6 procenta.

„Na výrazný růst odhadovaného počtu osob s finančním majetkem přesahujícím milion dolarů měly v Česku vliv mimo jiné růst spotřebních výdajů obyvatelstva, značné investice do infrastruktury podpořené strukturálními fondy, nízké úrokové sazby a posilování koruny,“ říká Patrik Horný, generální ředitel české pobočky společnosti Capgemini. Ta je spolu s firmou Merril Lynch autorem Zprávy o světovém bohatství, která byla zveřejněna minulý týden.

Rovněž v celosvětovém měřítku boháčů rychle přibývá. Je jich už 9,5 milionu. Jejich úhrnné bohatství se podle zprávy v důsledku silné globální ekonomiky zvýšilo o 11,4 procenta na 37,2 bilionu dolarů.

bitcoin_skoleni

Počet jednotlivců s „ultra vysokým majetkem“ (finanční aktiva 30 mililionů dolarů a více) vzrostl na 95 tisíc. Nejrychleji rostla skupina velmi bohatých osob v Singapuru a Indii.

Hlavním motorem bohatnutí je růst reálného HDP a akciových trhů. Například Čína a Indie si v roce 2006 udržely míru růstu reálného HDP na úrovni 10,5 procenta a 8,8 procenta. Akciové trhy rostly rapidně v Evropě, Asii-Pacifiku a Latinské Americe. Růst zde byl podpořen výraznými zisky společností, úspěšnými primárními emisemi akcií a pokračujícím přílivem zahraničních investic. Ačkoliv se výkonnost v jednotlivých částech světa lišila, téměř všude vykázaly akciové indexy růst. Například světový Dow Jonesův index vzrostl v roce 2006 o 16,4 procenta.

  • Našli jste v článku chybu?