Menu Zavřít

Česko-moravský souboj

8. 4. 2005
Autor: Euro.cz

Nový šéf kopané musí zapracovat na marketingu a mediálním obraze

Úspěšný manažer, fotbalový diplomat a slavný internacionál. Každý z kandidátů na nového předsedu Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) je diametrálně odlišný, každého podporuje jiná skupina delegátů fotbalového hnutí. Nicméně všichni se shodují v jednom: českému fotbalu je potřeba především vrátit kredit a důvěryhodnost.

Dvoukomorová hrozba.

V pátek 15. dubna se v Národním domě v Praze na Smíchově sejde valná hromada Českomoravského fotbalového svazu, aby si zvolila nové vedení. Výběr nového předsedy bude hlavním bodem celého programu. Tato událost nezajímá pouze čtyři tisíce fotbalových klubů v České republice a téměř půl milionu registrovaných hráčů, ale i lidi a firmy, které do kopané investují více než miliardu korun ročně. Éra dosavadního předsedy ČMFS Jana Obsta končí, „sportovní úředník z povolání“ a nejméně výrazný představitel novodobé historie českého fotbalu své křeslo s úlevou opouští. O budoucnosti nejpopulárnějšího českého sportu rozhodne 202 delegátů valné hromady. Polovina z nich jsou zástupci klubů od první ligy až po divizi (čtvrtá nejvyšší soutěž), druhou polovinu tvoří zástupci krajských a okresních fotbalových svazů. Pro konečný výsledek voleb je však daleko důležitější regionální členění delegátů: 129 zastupuje českou komoru, zbytek Moravu a Slezsko. Pro zvolení musí budoucí předseda, ale i další členové vedení ČMFS, získat v každé komoře nadpoloviční většinu hlasů. Právě dvoukomorový systém je největší hrozbou voleb. Hrozí možnou patovou situací na konci a „kupčením“ s funkcemi. Kandidát, který uspěje u českých delegátů, se většinou nelíbí „na Moravě“ a obráceně. I proto se doposud mezi třemi kandidáty na předsedu ČMFS nevyprofiloval jednoznačný favorit ani outsider.

Marketingové miliony.

Pomineme-li sportovní stránku fungování fotbalového svazu a zejména nutnost definitivního vyřešení korupční aféry, bude muset nový předseda a jeho tým zapracovat na zlepšení mediálního obrazu kopané a marketingu. Marketingová a televizní práva ČMFS již dvanáctým rokem spravuje dceřiná organizace svazu, společnost STES. Tato firma se v posledních letech stala terčem útoků moravské části fotbalového hnutí kvůli špatné práci a slabým ekonomickým výsledkům. „STES v současnosti pracuje pod své možnosti. Je třeba připravit novou koncepci prodeje marketingových a televizních práv, případně to oživit personálně,“ říká kandidát na šéfa svazu Pavel Mokrý. STES ročně svazu vygeneruje zhruba 200 milionů korun, z toho asi 120 milionů připadá na partnerství v profesionálních soutěžích, tedy první a druhé lize, zbytek jsou peníze za sponzoring reprezentace. „Zmiňovaných 120 milionů pro klubový fotbal je značně poddimenzovaný stav, potenciál je minimálně dvojnásobný, ne-li vyšší,“ řekl Mokrý týdeníku EURO. Konkurenční kandidát Ivan Hašek se dokonce domnívá, že v návaznosti na očistu fotbalu, rozšíření počtu partnerů a prodej televizních práv včetně digitalizace TV vysílání je možné zvýšit příjmy ČMFS až na 350 až 400 milionů korun.

Prověřený manažer.

Jejich konkurent Vlastimil Košťál je ve svých vyjádřeních výrazně opatrnější. Tvrdí, že největší nedostatek STES je ve správě portfolia partnerů, kdy se spolupráce s firmami po podpisu sponzorské smlouvy nijak nerozšiřuje. „Je třeba si uvědomit, že třicet milionů není dar, ale partnerství a obchod. Nicméně si myslím, že vedení STES zareagovalo na nepřiměřenou kritiku logicky: kdo nic nedělá nic nezkazí. Nejsem pro velké změny, spíše pro citlivou rekonstrukci, abychom mohli potenciálním partnerům nabídnout zajímavý produkt, což by mělo přinést nějakou sumu peněz nad současný rámec,“ říká Košťál. Právě kontakty s ekonomicky silnými společnostmi a schopnost prodat fotbal jako marketingový produkt, jsou největší devízou Košťálovy kandidatury. „Když náš tým přišel v létě roku 1999 do Sparty, dosahovaly tržby z prodeje práv a sponzoringu 55 milionů korun. Po pěti sezonách jsme v této kategorii dosáhli tržeb 127 milionů, což je růst o 130 procent,“ vypočítává. Nikdo z kandidátů však netvrdí, že na jeho případné zvolení je automaticky navázán příchod několika nových partnerů. „Že bych vysypal jména sponzorů týden po vyhraných volbách? To bych vypadal jak šarlatán,“ řekl Košťál týdeníku EURO. Jaroslav Vacek, místopředseda ČMFS pro ekonomiku a fotbalový „ministr financí“ však tvrdí: „Dovedu si představit, že osobní aktivita předsedy je velmi důležitá pro případné partnery fotbalu. Každopádně jsem přesvědčen, že nové koště dobře mete.“

Státní peníze chybějí.

Takřka Košťálovým kontrastem je Pavel Mokrý, zkušený fotbalový funkcionář a bývalý člen brněnské hospodářské kriminálky. „Mám za sebou pětadvacet let funkcionářské práce, znám fotbalové prostředí až do nižších úrovní, sázím na zkušenost z minulých let,“ říká na otázku, proč by měl být zvolen. Za Mokrým stojí zřejmě celá část moravské části delegátů, kvůli čemuž svou kandidaturu na předsedu svazu stáhl Vlastimil Sehnal, majitel brněnského fotbalového klubu a senátor za ODS. „Aniž by proběhly nějaké regionální volby, bylo z diskuse jasné, že Morava má svého jednoznačného kandidáta v panu Mokrém. A bez podpory nemá cenu kandidovat,“ řekl Sehnal týdeníku EURO. V případě zvolení chtěl Sehnal obnovit jednání se zástupci vlády a samosprávy o podpoře fotbalu ze strany státu. „Kopaná je podhodnocena jako celek. Zatímco v roce 1989 stát vynakládal na jednoho člena fotbalového svazu příspěvek 1087 korun, vloni to bylo 105 korun. Půlmiliarda, kterou stát v minulosti dával, dnes chybí především v mládežnickém a amatérském fotbale,“ tvrdí. Koho bude na valné hromadě volit neprozradil.

Favorizovaný Košťál.

Mokrý odhaduje, že zhruba dvě třetiny delegátů již mají jasno, koho budou volit, třetina se zatím nepřiklonila k žádnému z předsednických kandidátů. Všeobecně se předpokládá, že Mokrý bude sbírat hlasy mezi moravskými delegáty, Košťál je favoritem v české části a Hašek bude bodovat u klubů. Poměrně jasno měli tipující největší české sázkové kanceláře Tipsport. Dvaaosmdesát procent všech sázek bylo uzavřeno na vítězství Košťála, patnáct a půl procenta věří Mokrému a jen dvě a půl procenta tipujících očekávají, že budoucím šéfem svazu bude Hašek.

Ivan Hašek (41) Rodák z Městce Králové začínal s fotbalem v Nymburce, jeho sportovní kariéra je spjata se Spartou Praha. S největším českým fotbalovým klubem se stal osmkrát mistrem ligy, v letech 1987 a 1988 byl Hašek vyhlášen nejlepším československým fotbalistou. Na podzim roku 1989 vystupoval aktivně při svržení komunistického režimu, díky své autoritě se stal prvním předsedou Československé asociace profesionálních fotbalistů. Jako kapitán dovedl reprezentaci v roce 1990 do čtvrtfinále mistrovství světa. V témže roce odešel do francouzského Štrasburku, v polovině devadesátých letech působil v japonských prvoligových klubech, na závěr hráčské kariéry se vrátil do Sparty, kde za majitelské éry VSŽ Košice zároveň vykonával funkci sportovního ředitele. Jako trenér získal se Spartou dvakrát český titul, trénoval také Štrasburk a japonské Kóbe. Během své manažerské kariéry působil jako ředitel reprezentačního úseku ČMFS a generální sekretář fotbalového svazu. Hašek při své fotbalové kariéře vystudoval práva na Univerzitě Karlově. Hovoří francouzsky, německy, rusky, japonsky a anglicky. Jeho silnou stránkou je fakt, že prošel českým vrcholovým fotbalem, i proto má silnou podporu klubů, včetně těch z nižších soutěží.

WT100

Vlastimil Košťál (47) Zřejmě nejsilnější kandidát na nového šéfa fotbalového svazu vyrůstal v pražských Dejvicích, v mládí hrál tenis za Duklu a fotbal v Hanspaulské lize. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou, poté se ve Výzkumném ústavu barev a laků zabýval tiskovými barvami. V roce 1985 se stal zásobovačem v Tiskařských závodech, v nichž postoupil na pozici vedoucího odboru a vstoupil do KSČ. Od roku 1988 pracoval ve Vydavatelství Rudého práva, dva roky po sametové revoluci, kdy již bylo vydavatelství přejmenováno na Deltapress, v něm působil jako generální ředitel. Když v roce 1992 vstupovalo německé vydavatelství Passauer Neue Presse na český trh, byl Košťál prvním lokálním zaměstnancem a dalších sedm let i generálním ředitelem české divize, vydavatelství Vltava-Labe-Press. Do fotbalu vstoupil v roce 1999, kdy zastupoval majitele vydavatelství Axela Diekmanna při koupi Sparty od Východoslovenských železáren, respektive slovenského magnáta Alexandra Rezeše. V době, kdy byl prezidentem klubu, získala Sparta třikrát mistrovský titul a částečně uspěla i v milionářské Lize mistrů. Před třemi lety stál Košťál za historicky nejdražším přestupem českého fotbalisty do zahraničí, za Tomáše Rosického vyinkasovala Sparta bezmála půl miliardy korun. Od roku 2001 je Košťál členem výkonného výboru ČMFS a zároveň manažerem reprezentačního mužstva.

Pavel Mokrý (50) Brněnský rodák má téměř neotřesitelnou podporu mezi fotbalovými delegáty z „jednotné“ moravské komory fotbalového svazu. Mokrý vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor ekonomika a řízení, od roku 1978 pracoval ve společnosti Kovolit Modřice, kromě jiného také na postech obchodního a generálního ředitele. Tvrdí, že při vyjednávání exportu výrobků strojírenské metalurgie získal kontakty v zahraničí, zejména v Německu. V roce 1998 začal pracovat u Policie ČR, působil na úseku vyšetřování hospodářské kriminality jihomoravského kraje. Od roku 2003 podniká v ekonomickém a finančním poradenství, a projektování investic. Fotbal hrával za RAFK Rajhrad a Jiskru Havlíčkův Brod, po ukončení aktivní činnosti byl fotbalovým rozhodčím, je držitelem trenérské licence třetí třídy. Diplomatickou kariéru ve fotbalovém hnutí začal v roce 1995, kdy byl zvolen předsedou Jihomoravské fotbalové župy, zároveň vykonával funkci předsedy komise rozhodčích na Moravě. V roce 1999 se stal předsedou Řídící komise ČMFS pro Moravu a členem výkonného výboru fotbalového svazu. Před čtyřmi lety byl hlavním protikandidátem Jana Obsta při volbě předsedy ČMFS. V patové volební situaci tehdy vyzval moravské delegáty, aby zvolili Obsta. Mokrý se stal prvním místopředsedou svazu. Na letošní valné hromadě kandiduje kromě předsednického postu i na pozici místopředsedy; pokud neuspěje bude prý od léta v Brně zastupovat nejmenovanou německou realitní kancelář.

  • Našli jste v článku chybu?