Menu Zavřít

Česko na Rusku už nevisí

15. 1. 2007
Autor: Euro.cz

ROPNÁ KRIZEKolaps elektrické sétě v polovině Evropy. Přiškrcení dodávek plynu. To byl rok 2006. Ten letošní začal další krizí - z Ruska přestala z hodiny na hodinu téct ropa.

ROPNÁ KRIZE Kolaps elektrické sétě v polovině Evropy. Přiškrcení dodávek plynu. To byl rok 2006. Ten letošní začal další krizí - z Ruska přestala z hodiny na hodinu téct ropa.

Tuzemští podnikatelé se nemusejí bát -energetická krize aktuálně nehrozí. I přes výpadek dodávky ropy z Ruska minulý týden to potvrzují jak vládní úředníci a politici, tak nezávislí ekonomové a zástupci firem, které ropu zpracovávají.

I kdyby nebyly dodávky obnoveny, Česko má v zásobárnách ropu na 122,5 dne průměrné spotřeby domácího hospodářství. Opatrnost se vyplácí - země má totiž dnes vzhledem ke spotřebě jedny z největších strategických zásob ropy v Evropě.

Zpracovatelé zůstávají v klidu a vzkázali ihned odběratelům: Není důvod ke zdražování, snad jen kdyby vypukla panika a například motoristy zachvátila davová hysterie doprovázená masivními nákupy benzinu. K tomu ale není důvod. „Suroviny je dostatek, ceny se nemění,“ uklidňuje Martin Durčák, generální ředitel Benziny. Ta získává benzin a naftu především ze zdrojů mateřského Unipetrolu - tedy z rafinerií v Kralupech a Litvínově.

KDYŽ SE DVA HÁDAJÍ…

Krizi, která v první chvíli rozkolísala i světové ceny ropy, způsobila roztržka mezi Moskvou a Minskem. Rusko od začátku roku zatěžuje vývoz ropy do Běloruska clem, což se Bělorusku nelíbí. Zavedlo proto tranzitní clo, které prodražuje ruskou ropu určenou odběratelům v dalších evropských zemích. Rusko tranzit ropy minulé pondělí úplně zastavilo - údajně proto, že Bělorusko ropu nelegálně odčerpává.

Odběratele ale důvody zajímat nemusí, potřebují prostě dostat surovinu. Na dodávkách ropy z Ruska je totiž závislá řada evropských zemí. Ropovodem Družba plynou dva miliony barelů ropy denně, z toho 1,4 až 1,6 milionu je určeno pro Evropskou unii.

ROPY MÁME DOST

Česko tak nad sousedy vyhrává nejen vysokými zásobami, ale možnostmi zásobování nejméně ze dvou zdrojů. Například Slovensko je ale na ruské ropě stoprocentně závislé. Maďarsko může odebírat západoevropskou ropu z ropovodu Adria, Česko má ovšem možnost ruský ropovod Družba úplně odstřihnout a celou kapacitu nahradit dodávkami ingolstadtského ropovodu IKL.

Generální ředitel společnosti Mero Jaroslav Pantůček ubezpečil, že technicky může ropovod z Ingolstadtu Družbu zcela nahradit. Má dokonce větší průtokovou kapacitu. Společnost nyní urychleně dopracovává technické řešení, aby v případě potřeby mohlo Česko dodávat z tohoto zdroje ropu Slovensku.

Bratislavě nabídlo rychlou pomoc i Maďarsko a Rakousko z dodávek ropovodu Adria. Podobně nabídlo pomoc Německu sousední Polsko. „Je to ta správná chvíle dokázat, že země Unie drží spolu. Žádná z členských zemí se nesmí octnout na holičkách,“ komentoval situaci předseda Evropské komise José Barrosa.

Je však nutné zdůraznit, že ropa z IKL (především arabská) je sice kvalitnější, z domácích rafinerií ji ale dokáže zpracovat jen kralupská. Navíc se dopravuje do italského překladiště po moři a dodávky jsou tedy dražší, což by se na dlouhodobém zásobování mohlo projevit.

EVROPA TROUBÍ NA POPLACH

bitcoin_skoleni

Evropská komise dostala do ruky aktuální argument na prosazení nových pravidel na zabezpečení energetické bezpečnosti. V současnosti dovoz pokrývá zhruba polovinu energetické spotřeby Unie, ale v roce 2030 by to mohlo být až 65 procent. Kromě závislosti na dovozu surovin a energií ohrožuje kontinent i zastaralá přenosová soustava. Kolaps zásobování elektřinou zasáhl loni téměř polovinu Evropy, v červenci pocítily výpadek zásobování i české firmy. Tento problém se nemusí týkat jen elektřiny, ale i dodávek plynu či ropy.

Přes veškerá uklidňování je situace z minulého týdne bezprecedentní. Od roku 1955, kdy je v naší republice zpracovávána ruská ropa, nedošlo k obdobnému kolapsu dodávek. Jedinou výjimkou byl krátký výpadek v polovině roku 2002.

  • Našli jste v článku chybu?