Brusel platby pro holding Agrofert pozastavil kvůli probíhajícímu auditnímu šetření o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednalo se o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí. Komise podle Smolka došla k závěru, že se ve třech žalovaných případech ze čtyř očividně spletla. „V ten moment je jasné, že už nemá smysl pokračovat v té původní žalobě vůči zrušenému rozhodnutí komise, ale má smysl žalovat ten zbylý projekt,“ uvedl Smolek.
Žaloba je podle náměstka formální záležitostí. „Žalobu podáme v nejbližších dnech, v podstatě nahrazuje žalobu, která byla podána v únoru,“ uvedl. Česko nepodává žalobu kvůli částce, ty bývají v žalobách často řádově vyšší. „Ale podáváme to kvůli vysvětlení do budoucna ohledně dotací, které jsou dávány Státním zemědělským intervenčním fondem, jestli se na ně uplatní paragraf 4c zákona o střetu zájmů, nebo ne,“ dodal.
Původní žalobu kabinet odsouhlasil jednomyslně. Babiš se jednání a hlasování v minulosti neúčastnil, aby vyvrátil podezření, že může rozhodování ovlivňovat. Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů.
Agrofert Babiš vlastnil do února 2017, kdy ho převedl do svěřenského fondu. Důvodem byla novela zákona o střetu zájmů, podle které nesmějí mít firmy členů vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla koncem listopadu k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.