Menu Zavřít

Česko si pohoršilo v indexu kvality života, propadlo se na 26. místo

20. 9. 2018
Autor: Archiv MF

Česká republika se v kvalitě života letos umístila v mezinárodním srovnání na 26. místě. Proti loňskému roku si v žebříčku, který vychází z údajů o stavu společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí, sice pohoršila o čtyři místa, bodově je na tom ale lépe. Získala 84,66 bodu ze sta, zatímco před rokem jich měla 84,22 bodu. Ze 146 srovnávaných zemí je na tom nejlépe Norsko a nejhůře Středoafrická republika.

Sestavovaný Index společenského rozvoje hodnotí země v desítkách různých kategorií. Česká republika se v něm řadí těsně za USA a z nových zemí EU je na tom lépe jen Slovinsko na 22. místě. Polsko skončilo dvaatřicáté a Slovensko ještě o tři pozice níže. Trojici zemí s nejvyšším skóre vedle Norska tvoří Island a Švýcarsko. Středoafrickou republiku na posledních třech příčkách doplňují Čad a Afghánistán. Index sestavuje společnost Deloitte spolu s neziskovou organizací Social Progress Imperative.

Česko je na tom dlouhodobě nejlépe se základními lidskými potřebami, konkrétně s výživou a základní lékařskou péčí, úrovní pitné vody a hygieny a přístřeším. Výrazně se však v zemi zhoršila úroveň osobní bezpečnosti a přístupu k vyššímu vzdělání. Naopak mírné zlepšení zaznamenali autoři indexu ohledně úrovně tolerance a začleňování, lidských práv i osobní svobody.


Přečtěte si také:

Toxický vzduch: v Česku zkracuje životy více než v Číně nebo Indii

Smog v Ostravě, ilustrační foto


Česko si polepšilo také ekonomicky. Hrubý domácí produkt na obyvatele s ohledem na paritu kupní síly se zvýšil od loňska o 958 dolarů (zhruba 20 900 korun) na 31 339 dolarů (683 300 korun). K horšímu umístění Česka v žebříčku tak podle Deloitte spíš přispělo to, že v indexu, který porovnával o 18 zemí více než loni, mimo jiné přibyly Lucembursko a Singapur a některé další země zvýšily své skóre výrazněji.

Index společenského rozvoje 2018
Pořadí Země Skóre
1. Norsko 90,26
2. Island 90,24
3. Švýcarsko 89,97
4. Dánsko 89,96
5. Finsko 89,77
6. Japonsko 89,74
7. Nizozemsko 89,34
8. Lucembursko 89,27
9. Německo 89,21
10. Nový Zéland 89,12

Zdroj: Deloitte

„Posun v některých ukazatelích souvisel se změnami metodologie, například zahrnutím ukazatele finanční dostupnosti bydlení, v jiných se jednalo o mírné posuny ve veřejném mínění. Například ukazatel vnímané kriminality se zhoršil o jeden stupeň z pěti, ačkoliv policejní statistiky žádnou podstatnou změnu nezaznamenaly,“ uvedl k výsledkům indexu prezident Deloitte ČR Josef Kotrba.

bitcoin_skoleni

Ukazatel vnímané osobní bezpečnosti je hodnocen pěti stupni, podobně jako známkování ve škole. V Česku se zhoršil ze stupně jedna na stupeň dva. „Stupeň jedna se v roce 2018 na evropském kontinentě vůbec neobjevuje, zachoval si jej pouze Island,“ dodal Kotrba.

Dále čtěte:

Máme se dobře. Češi jsou dvakrát bohatší než Slováci

Nejlepší podmínky pro podnikání má Nový Zéland. Česko je před Francií třicáté

Žijeme si lépe než Britové. Světové ekonomické fórum seřadilo státy podle inkluze

Richard Burdett: Růst měst je tikající bomba

  • Našli jste v článku chybu?