Švýcarská nezávislá ratingová agentura I-CV si myslí, že Česko je pro investory do státních dluhopisů důvěryhodnější než USA. O snížení ratingu USA už uvažuje i mnohem větší agentura Moody’s.
Foto: Martin Siebert
Státní dluh USA rychle roste a schodek státního rozpočtu se pořád nesnižuje. Navíc poměr amerického dluhu k příjmům vlády je nejvyšší ze všech zemí, které se honosí nejvyšším investičním ratingem Aaa. Proto renomovaná ratingová agentura Moody’s varovala americkou vládu a investory, že může začít v příštích dvou letech uvažovat o snížení amerického ratingu, který označuje pravděpodobnost, že se země nedostane do problémů se splácením svých dluhů.
Případné snížení ratingu by mohlo některé zahraniční investory odradit od nákupu amerických dluhopisů. To by mohlo zvýšit úroky, které americká vláda platí za nové půjčky. Podle údajů amerického ministerstva financí drží zahraniční subjekty, především centrální banky, polovinu z dlužných devíti bilionů dolarů. I po možném snížení ratingu by USA patřily mezi jedny z nejdůvěryhodnějších dlužníků.
Jiné ratingové agentury ovšem americké dluhy už přestaly tolerovat. Příkladem může být nezávislá švýcarská společnost I-CV, která sestavila přehled důvěryhodnosti třiceti vyspělých zemí. V tomto žebříčku se USA dostaly až na 15. místo za Brazílii a Českou republiku. Jinými slovy, pro investory je lepší koupit si české státní dluhopisy, než investovat do těch amerických.
I-CV vzala při analýze důvěryhodnosti jednotlivých zemí v úvahu nejen stav a výhled státního rozpočtu, ale také měnovou politiku, kondici bankovního systému, demografický vývoj či potenciál k osekávání dluhů. Tato data doplnila agentura ještě předpověďmi Mezinárodního měnového fondu (MMF) a OECD. „USA mají vysoký deficit obchodní bilance a bilance výnosů. Navíc není vidět žádná vůle ke snižování dluhů,“ zdůvodňuje verdikt I-CV její analytik René Hermann.
Na rozdíl od velkých agentur jako Moody’s se švýcarská firma může zaštítit tím, že za její hodnocení platí výhradně investoři a nikoli vydavatelé dluhopisů. Nemá proto důvod pravý stav hodnocených ekonomik zamlžovat, což se po vypuknutí finanční krize vyčítalo právě velkým americkým ratingovým firmám, které jsou placeny emitenty cenných papírů.
K urychlenému vypracování plánu na postupné snižování rozpočtového schodku a dluhu už vyzval USA i Mezinárodní měnový fond. Ten předpovídá, že ještě příští rok vysekne americká vláda deficit ve výši 7,2 procenta HDP. Od roku 2009 až do letoška se přitom schodek pohyboval nad deseti procenty HDP zejména kvůli sanaci bankovního sektoru a balíčkům na povzbuzení ekonomiky. Americký státní dluh se proto vyhoupne z předkrizových 70 procent na více než 100 procent HDP v příštím roce.
Nedávné prodloužení daňových úlev pro Američany, které nechal na začátku svého prezidentství schválit prezident George. W. Bush, tyto statistiky dál zhorší.
Reálnost hrozby snížení ratingu ukázalo americké vládě Japonsko. To přišlo u agentury Standard & Poor’s o známku AA. Nově má od čtvrtka rating AA-. Agentura tuto první změnu ratingu Japonska po devíti letech zdůvodnila tím, že tamní vláda nemá jasnou strategii, jak snížit státní dluh, který se letos podle odhadu MMF vyšplhá na 220 procent HDP.