Menu Zavřít

Česko žaluje Brusel kvůli směrnici o zbraních

9. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Česko dnes podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Země požaduje zneplatnění směrnice a s žalobou podala také návrh na odklad účinnosti směrnice, kterou by měly členské státy unie zavést do svých právních řádů nejpozději do poloviny září 2018. Informovalo o tom ministerstvo vnitra, které žalobu vypracovalo společně s ministerstvem zahraničí.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) sdělil, že žalobu považuje za jedinou možnost ochrany před dopady směrnice. Podle něj norma může ohrozit vnitřní bezpečnost země, protože se díky ní může velké množství zbraní dostat na černý trh.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem Evropské unie.


Přečtěte si také komentář Lubomíra Hegera:

Občané, k naplňování úkolů zvednout zbraň!

Lubomír Heger


Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. „Takto masivní trestání slušných držitelů zbraní je pro nás nepřijatelné, protože zakazování legálně držených zbraní nemá žádnou souvislost s bojem proti terorismu,“ uvedl dnes Chovanec.

Podle české žaloby je směrnice diskriminační a obsahuje ustanovení, která nejsou dostatečně jasná a přesná, aby umožnila majitelům zbraní jednoznačně rozpoznat jejich práva a povinnosti. „Skutečným cílem je harmonizace předpisů členských států v oblasti předcházení trestné činnosti a terorismu. K přijetí takových opatření však unijní zákonodárce nemá pravomoc,“ popisuje žaloba další důvod, proč by měla být směrnice zrušena. Žaloba argumentuje také tím, že se evropští zákonodárci dostatečně nezabývali otázkou přiměřenosti zaváděných opatření a neprovedli posouzení dopadů, což vedlo k přijetí nezpůsobilé a nepřiměřené směrnice.

Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy unie ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců, tedy do poloviny září 2018. Nedávno Chovanec řekl, že není stoupencem zavedení směrnice i za cenu možného postihu ze strany Bruselu. O případném dalším postupu kolem zavedení směrnice však musí rozhodnout vláda.

bitcoin_skoleni

Možný dopad směrnice na zbraně v Česku:
Nově zakazované zbraně + zásobníky Počet zakazovaných zbraní + zásobníků
poloautomatické zbraně upravené z původně automatických 30 000 zbraní
poloautomatické zbraně se sklopnou pažbou, kratší než 60 cm 10 000 zbraní
dlouhé poloautomatické zbraně s kapacitou zásobníku vyšší než 10 nábojů (pušky), krátké poloautomatické zbraně s kapacitou vyšší než 20 nábojů (pistole) až 400 000 zbraní(důvodem takto vysokého čísla je naprostá nejednoznačnost příslušného ustanovení směrnice)
zásobníky nad 10 nábojů (pro pušky) a nad 20 nábojů (pro pistole) cca 1 milion zásobníků
Nová povinnost registrovat doposud neregistrované zbraně Dopady
poplašné pistole a revolvery řádově statisíce zbraní
jedno- a dvouranové předovky (používané např. při rekonstrukcích bitev) desetitisíce až statisíce zbraní
znehodnocené zbraně desetitisíce až statisíce zbraní

zdroj: čtk

Související články:

Miroslav Zámečník: Není migrace jako migrace

Eurokomisař: Vracení migrantů musí být rychlejší a účinnější

Generální advokát soudu EU navrhl zamítnout žaloby středoevropských zemí na kvóty

Rakousko reaguje na silnější migraci. Zpřísní kontroly na hranicích

Kde se ukrýt před atomovou bombou?


  • Našli jste v článku chybu?