Menu Zavřít

Česko zaostává v počítačové gramotnosti

13. 10. 2008
Autor: Euro.cz

Volání po větším využívání moderních technologií a nutnosti vytvořit z Česka znalostní ekonomiku znělo na Invexu doslova na každém rohu.

Výsledky aktuálního průzkumu Českého statistického úřadu ale bohužel potvrdily trend, podle nějž tuzemsko stále výrazně zaostává za průměrem Evropy.

Výsledky nejčerstvějšího průzkumu zaměřeného na využívání informačních technologií v Česku představil na tiskové konferenci konané v rámci Invexu Český statistický úřad. Výzkum, prováděný pravidelně od roku 2003 dle evropských standardů, podle předsedy Českého statistického úřadu Jan Fischera nevystavuje České republice příliš lichotivou vizitku. Potvrzuje totiž trend z minulých let: Česko stále leží pod průměrem zemí Evropské unie a prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo brzy změnit.

Mezi domácnostmi je podle statistiky situace horší než ve firemním sektoru. Osobním počítačem je tak vybavena přibližně polovina tuzemských domácností. Tento podíl zařazuje Česko na čtvrté místo od konce v rámci Evropské unie. Podobně je tomu s využíváním Internetu. Ten si už pořídilo 42 procent domácností, což je opět hluboko pod 54procentním průměrem Unie. Podle Fischera jsou tahounem rodin především děti. Výzkum totiž potvrdil, že zatímco bezdětné rodiny mají doma počítač přibližně v třetině případů, u rodin s dětmi je podíl téměř sedmdesátiprocentní.

V sektoru firem jsou výsledky mnohem příznivější. Bez internetu se v Česku neobejde už 95 procent podniků a 77 procent využívá vysokorychlostní přípojku. V kontrastu k tomu stojí zjištění, že pouze 40 procent zaměstnanců k práci počítač a internet opravdu využívá. V oblasti počítačové bezpečnosti odhalil výzkum velké rozdíly mezi malými a velkými firmami. Mezi velkými společnostmi si důležitost zabezpečení uvědomuje 82 procent firem. Ty využívají k zabezpečení firewall. Z malých firem naopak více než polovina firemní síť firewallem nechrání. Jednou z mála oblastí, kde se Česko umístilo nad evropským průměrem, je podíl podniků s vlastními webovými stránkami. Zatímco v Evropě je má v průměru 62 procent firem, v Česku je tento podíl o deset procent vyšší.

FIN25

Velkým problémem je v Česku podle Jana Fischera především prohlubování takzvané „digital divide“, tedy digitální propasti. Z průzkumu totiž podle něj vyplývá, že technicky zdatnější část populace, jako jsou studenti a lidé s vyšším vzděláním, se Evropě ve využívání počítačů a internetu přibližuje, průměr ale výrazně zhoršuje stále velmi početná skupina lidí, kteří počítače nepoužívají prakticky vůbec. U těch jsou navíc pokroky minimální.

Nečekané závěry přinesl výzkum i v oblasti využívání technologií, speciálně internetu. Podle statistiky více než 90 procent lidí používá internet pro odesílání a přijímání e-mailů. Největší nárůst od roku 2003 zaznamenali statistici u telefonování přes internet. Zatímco před pěti lety tento způsob komunikace používalo osm procent lidí s přístupem na internet, letos to byla již více než třetina. O desítky procent vzrostlo za stejnou dobu také využívání internetu k prohlížení on-line novin a časopisů.

  • Našli jste v článku chybu?