Původním patnácti zemím Evropské unie se už třetí rok po sobě daří omezovat vypouštění skleníkových plynů. V roce 2007, z něhož jsou k dispozici poslední kompletní údaje, snížily své emise o 1,6 procenta oproti roku 2006. V předchozích dvou letech klesly emise shodně o 0,6 procenta.
Autor: Jakub Stadler
Opačnou cestou jde Česko, které předloni své skleníkové emise zvýšilo o 1,2 procenta. A to v přepočtu na obyvatele patří v produkci oxidu uhličitého k evropským rekordmanům.
Paradoxem je, že Česko nebude mít na rozdíl od „staré“ Evropy problém se splněním kjótského protokolu, v němž se ještě před vstupem do EU zavázalo (ve shodě s Bruselem) snížit skleníkové emise v letech 2008 až 2012 o osm procent oproti roku 1990.
Především díky propadu průmyslové výroby z počátku 90. let už nyní Česko omezilo emise o více než 22 procent, zatímco evropská patnáctka se zatím dostala ke snížení o 4,3 procenta v porovnání s rokem 1990.
„Snižování emisí v poslední době nás naplňuje optimismem, že splníme cíl z Kjóta,“ poznamenal Stavros Dimas, evropský komisař pro životní prostředí.
Největším evropským tahounem je Německo
Oproti roku 2006 snížilo předloni nejvíce své skleníkové emise Švédsko, a to o více než šest procent. Na druhém místě skončilo podle údajů Evropské agentury pro životní prostředí Dánsko.
Z dlouhodobého hlediska je ovšem největším emisním tahounem Německo, země s nejrozšířenější výrobou větrné energie na světě. Oproti roku 1990 už omezilo vypouštění oxidu uhličitého o více než 21 procent. V závěsu je Švédsko s mínus 17,4 procenty.
Pomohlo i dobré počasí
I mezi starými evropskými zeměmi jsou ovšem státy, které naopak své emise v roce 2007 zvýšily. Patří mezi ně Řecko a Španělsko. Oba státy ovšem v rámci celé evropské patnáctky mají povoleno oproti roku 1990 vypustit více skleníkových plynů.
„Celkové snížení emisí v patnácti státech Evropské unie za rok 2007 o 1,6 procenta bylo částečně dáno i příznivým vývojem počasí v některých členských státech. Nicméně trend za poslední tři roky naznačuje, že se začíná zúročovat aktivní politika v oblasti klimatu,“ řekl eurokomisař Dimas.
Ubylo emisí z průmyslu, přibylo z dopravy
Evropská komise vyzdvihuje, že se podařilo snížit skleníkové emise o 1,6 procenta, přestože ekonomika evropské patnáctky předloni narostla o 2,7 procenta.
Více na Aktuálně.cz.