Menu Zavřít

Česko zvítězilo v arbitráži o 550 milionů. Britská firma tvrdila, že ji diskriminovalo

29. 6. 2018
Autor: Profimedia.cz

Česká republika zvítězila v mezinárodní arbitráží o více než 550 milionů korun s britskou společností A11Y LTD., která se zabývá komplexním řešením pomoci pro nevidomé a těžce slabozraké. Informovalo o tom ministerstvo financí. Firma požadovala po České republice náhradu ušlého zisku. Tvrdila, že proti ní stát uplatňoval diskriminační postupy, vyzrazoval její know-how konkurenci a poškodil její dobré jméno.

Rozhodčí tribunál konečným nálezem žalobu společnosti zamítl a zároveň uložil firmě povinnost zaplatit České republice zhruba osm milionů korun jako náhradu nákladů za vedení arbitráže. Tribunál konstatoval, že žaloba je neúspěšná v celém svém rozsahu, uvedlo MF.

Podle společnosti A11Y pracovníci krajských poboček Úřadu práce ČR neoprávněně poskytovali informace o produktech společnosti konkurenčním subjektům, čímž poškodili její podnikání v České republice a znehodnotili tak její know-how.

Česko nyní čelí 11 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků je zhruba 35 miliard korun. Největší částku požaduje v mezinárodní arbitráži společnost Diag Human, a to zhruba miliardu dolarů (přibližně 22 miliard korun).

Dosud bylo proti České republice ukončeno 26 arbitráží, včetně sporu s firmou A11Y, vyplývá z údajů od MF. Celkem 20 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy korun.

bitcoin_skoleni

Arbitráže jsou vesměs výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro Českou republiku nevýhodné. Ministerstvo financí delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V roce 2009 v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

Přečtěte si také:

Precedentní rozhodnutí. Česko vyhrálo další spor s Diag Human

Česko opět čelí mezinárodní arbitráži. Zahájila ji švýcarská firma Pawlowski


  • Našli jste v článku chybu?