Menu Zavřít

Český blackout po třiceti letech

28. 7. 2006
Autor: Euro.cz

Energetika

bitcoin_skoleni

PRAHA (foj) - Česká energetika se dostala do problémů, jakým nemusela čelit v posledních třiceti letech. V úterý 25. července vypadla část rozvodné sítě, což ohrozilo distribuci elektřiny na území celé České republiky. Státní společnost ČEPS, která spravuje páteřní síť pro rozvod elektřiny a obhospodařuje elektroenergetickou soustavu, dokonce vyhlásila v úterý ve dvě hodiny odpoledne stav nouze. Ten byl odvolán až hodinu před půlnocí. Do té doby museli někteří odběratelé elektřiny, především velké firmy, snížit spotřebu proudu a řídit se regulačními stupni dva až pět. Ty udávají maximální možnou spotřebu elektrické energie. Krize se nedotkla většiny domácností, těm bylo pouze dočasně odpojeno hromadné dálkové ovládání ohřevu teplé vody.
Lidé z vedení společnosti ČEPS se shodli: „Havárii v podobném rozsahu nepamatujeme.“ A že jsou někteří z nich skuteční pamětníci. O tom, jak situace byla opravdu dramatická, svědčí následující údaje. Elektrárenská společnost ČEZ musela v úterý na několik hodin, kvůli neprůchodným přenosovým linkám, odpojit ze sítě patnáct elektrárenských bloků, mimo jiné i část Jaderné elektrárny Dukovany. Na českém trhu proto začala chybět elektřina, kterou musel ČEPS dovézt ze zahraničí, což se samozřejmě prodražilo. Firma dle informací týdeníku EURO za dovoz elektřiny do Česka v době krize utratila několik milionů korun.
„Exporty elektřiny z České republiky, tedy ty na bázi dlouhodobých, například ročních a měsíčních kontraktů, nebyly ohroženy a pokračovaly i v době krize,“ uvedl dobře informovaný zdroj. ČEZ však zastavil tzv. denní vývozy. „Učinili jsme tak z vlastní iniciativy,“ uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Ve čtvrtek 27. července ČEZ obnovil i tyto exporty.
Firmy a producenti elektřiny, kteří museli omezit odběr proudu, nyní počítají škody, jež jim havárie způsobila. Většina postižených společností se shoduje, že finanční újma nebude pro jejich hospodaření zvlášť citelná. ČEZ sice přišlo odstavení patnácti elektrárenských bloků na desítky milionů korun. A společnost Škoda Auto musela kvůli omezení spotřeby elektřiny snížit produkci vozů o 170 kusů. Ztrátu však doženou v následujících měsících. Postižené firmy ovšem nemohou počítat s tím, že jim škody způsobené vinou energetické krize někdo proplatí. Česká legislativa s touto možností nepočítá. „Není to však český výmysl, podobná pravidla platí všude v Evropě,“ vysvětlil Kříž.
Příčiny, které vedly ke kolapsu přenosové sítě, nebyly do uzávěrky týdeníku EURO známy. Vedení ČEPS je však chce zveřejnit již toto pondělí. Ve stejný den hodlá firma informovat, jaká zavede opatření, která by podobným kolapsům měla zamezit, nebo alespoň riziko jejich vzniku omezit na minimum.
Odborníci však upozorňují, že se podobné kolapsy mohou opakovat i v budoucnu. „Myslet si, že je soustava tak bezpečná, že se nemůže nic stát, je až naivní. Je to prostě technické zařízení, a to má svou poruchovost,“ konstatoval pro MF Dnes ředitel a předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský.

  • Našli jste v článku chybu?