Boj proti zločinu je hlavní doménou české společnosti Compelson, jejíž software MOBILedit Forensic využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa. Nově se však firma pustila i do zcela nového typu spolupráce, a to s americkou neziskovou organizací Focused Conservation, kterou založili a provozují bývalí agenti amerického úřadu pro potírání drog DEA.
Software od Compelsonu má agentům pomoci konkrétně s potíráním afrických a jihoamerických pytláků a pašeráků. „Jsme velmi rádi, že náš nástroj nachází uplatnění i na dalších místech, mimo běžnou policejní činnost, na niž jsme zvyklí. Spolupráce v této oblasti zároveň ukazuje, že MOBILedit nenabízí jen ochranu práv lidských, ale také práv zvířat, která jsou ohrožena rozsáhlými kriminálními sítěmi,“ uvedl Dušan Kožušník, zakladatel a šéf zmíněné společnosti.
Focused Conservation si od české firmy zakoupilo tříleté licence na software MOBILedit Forensic 9, potřebný hardware ve formě Connection kitů, ale i školení na používání programu v hodnotě jeden a půl milionu korun. První zaučení agentů proběhlo nedávno, takže zástupci organizace jej mohou používat už nyní.
Získá data z mobilu a pozná, kdo nebo co je na fotce
MOBILedit Forensic slouží především k analýze mobilních zařízení, z nichž dokáže získat důležitá data a rozpoznat, co se nachází na jednotlivých fotografiích. Tyto informace přitom v dnešní době hrají klíčovou roli při usvědčování pachatelů či naopak v ochraně poškozených, a používají se jak při samotném vyšetřování, tak i při následném soudním řízení.
„Po důkladném prozkoumání nabídky a možností různých společností jsme se rozhodli zvolit MOBILedit Forensic k dlouhodobé spolupráci jako svůj primární nástroj pro analýzu mobilních zařízení. Přesvědčily nás jeho schopnosti, podpora v mnoha jazycích a široká paleta zařízení, která software dokáže analyzovat,“ okomentoval za Focused Conservation William Fortuno, instruktor a mentor výcvikového programu americké vlády Digital Evidence Exploitation Specialist (DEES) se zaměřením na boj s pytláctvím.
Software pomáhá i na Ukrajině
Compelson chce své řešení i nadále zlepšovat, a proto chystá úpravy speciálně pro Focused Conservation. Díky tomu český software už brzy nabídne nové možnosti, jež budou umět například rozpoznat živá či usmrcená zvířata a zároveň také nejvyhledávanější trofeje. Tato funkce by měla představovat další výraznou posilu v boji s pytláky a pašeráky.
„Opravdu nás nadchl jejich přístup ke spolupráci s námi, i co se týče zaškolení a ochoty rozšířit pro naše potřeby možnosti detekce předmětů na fotografiích o zvěř a trofeje. Důkazy, které touto formou můžeme získat, pro nás mají nesmírnou hodnotu,“ doplnil Fortuno.
S rozpoznáváním objektů na fotografiích má přitom MOBILedit Forensic bohaté zkušenosti. Program už forenzní vyšetřovatelé využili třeba během války na Ukrajině, kdy tuzemská firma zavedla možnost detekce zbraní a vojenské techniky. Tuto novinku nyní může využívat mnoho různých ukrajinských bezpečnostních složek, jimž Compelson poskytl licence zcela zdarma.
„Ze zpětné vazby od forenzních vyšetřovatelů a nyní také od vyšetřovatelů z Ukrajiny víme, kolik dat lze z fotografií získat a jakou klíčovou roli tyto informace hrají,“ uzavřel Kožušník.