Pražská Alef Distribution ovládla 70 procent rumunského dodavatele IT řešení Likeit Solution. Rumunská firma, jejíž obrat loni dosáhl asi 730 milionů korun, má podle českého investora světlou budoucnost. Svou přítomnost na Balkáně hodlá dál posilovat.
Likeit Solution je atraktivní zejména úspěšným byznysmodelem, myslí si generální ředitel Alefu Milan Zink. Loni rumunská firma, která distribuuje a spravuje zejména firemní software, dosáhla obratu 28 milionů eur, tedy asi 734 milionů korun. Letos očekává růst o 18 procent, tržby by tak měly stoupnout na 866 milionů korun.
„Rumunský trh je jedním z nejdynamičtejších v regionu. Rumunsko není zajímavé pouze velikostí, ale i svým růstovým potenciálem a v poslední době masivními investicemi do infrastruktury, včetně IT,“ říká pro Euro.cz Zinek.
Podle šéfa české IT firmy je i vzhledem k členství Rumunska v Evropské unii ideální doba pro tamní expanzi. Vstupu Alefu na trh pomohly i styky české ambasády.
Firma Alef dodává speciální informační technologie. Kromě distribuce a správy se věnuje také školení personálu k používaní specializovaného softwaru. „Aktuálně máme více než 1500 aktivních zákazníků. Distribuce s přidanou hodnotou je něco, co podle nás na rumunském trhu chybí. Naše cíle pro následující měsíce jsou vybudování nejenom training centra, ale i celého technického oddělení. A doplnění týmu 46 lidí o nové techniky či systémové inženýry,“ pokračuje Milan Zinek.
Balkánské rozpínaní
Rumunskem balkánská expanze Alefu nekončí. Jen před pár měsíci společnost otevřela pobočky ve Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku. „Díky přítomnosti v Adriatiku jsme schopni obsluhovat cca 11 okolních zemí, včetně Řecka. Uvidíme, jak se nám podaří nastartovat naše aktivity v Rumunsku. Bulharsko i Řecko jsou země, kam již dodáváme a kde máme několik spolupracujících partnerů, tedy logickým krokem by mohla být expanze tímto směrem,“ naznačuje Zinek.
Alef patří mezi největší distributory IT v České republice, na Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku. Specializuje se na high-end komunikační a informační technologie společností Cisco, NetApp, Meraki, Splunk, či Thycotic. V roce 2016 firma zaměstnávala celkově 290 lidí a dosáhla obratu 160 milionů eur, tedy asi 4,2 miliardy korun.
Čtěte také: