Menu Zavřít

Český eMan pomáhá s těžbou černého zlata. Unikátní software dokáže předvídat kritické okamžiky při dokončování ropného vrtu

15. 9. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: eMan
  • Společnost Tenaris se rozhodla vylepšit systém sběru a sdílení dat z ropných vrtů v americkém Texasu
  • S touto činností jí pomáhá speciální software Real Time Casing Running Monitoring, který vyvinul tuzemský holding eMan
  • Hlavním úkolem nového řešení je sledovat proces dokončování vrtu v reálném čase. Díky tomu pak mohou operátoři provádět třeba vzdálenou asistenci

Těžba ropy je sofistikovaný a technicky náročný proces. Nastavit ho tak, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím a finančním ztrátám, chce notnou dávku víceoborové expertízy. A právě do tohoto složitého odvětví se před časem pustil tuzemský dodavatel softwaru eMan, který vyvinul řešení, jehož úkolem je usnadnit práci při budování ropných vrtů.

Českou firmu oslovila italská společnost Tenaris, která je globálním dodavatelem potrubí pro těžbu ropy a zemního plynu. Konkrétně Tenaris usiloval především o zefektivnění systému pro sběr a sdílení dat z ropných vrtů v americkém státě Texas. Jeho cílem bylo získat software, jenž usnadní sledování procesu dokončování vrtu v reálném čase a umožní operátorům provádět vzdálenou asistenci.

Stavba vrtu je ale komplikovaná a řešení jakýchkoliv problémů velmi nákladné. „Při zakládání nového ropného vrtu se při prohlubování povrchu využívá velká ocelová pažnice. Ta má za úkol zabránit zemině, aby se zhroutila zpět do vrtu. Při dosažení větší hloubky je dále nutné použít druhý ochranný plášť, který stabilizuje terén a umožní plynulý vstup či výstup vrtných nástrojů,“ vysvětluje složitost celého procesu ředitel severoamerické pobočky společnosti eMan Jose Lazaro.

Úspora času a zvýšení efektivity

Pokud dojde při těžbě k jakémukoliv problému, musí provozovatel vrtu Tenaris kontaktovat a její lidé následně hlášení o chodu pažnice zanalyzují. Počáteční diskuse mohou sice probíhat po telefonu nebo e-mailu, simulace se však musí provést přímo na místě. A v mnoha případech musí Italové vyslat pracovníka na ropné pole osobně, což je velmi neefektivní, časově náročné a také nákladné.

Firmy se připravují na zákazníky budoucnosti. V dnešní instantní době je konkurence okamžitá, říkají spoluzakladatelé Lundegaard
Přečtěte si také:

Firmy se připravují na zákazníky budoucnosti. V dnešní instantní době je konkurence okamžitá, říkají spoluzakladatelé Lundegaard

Vývojáři z eMana proto přišli s řešením nazvaným Real Time Casing Running Monitoring (RTRCM), které celou situaci monitoruje v reálném čase. „Během několika měsíců pilotního provozu se nám podařilo vybudovat celý software pro metodiku zpracování dat, jejich konsolidaci a tvorbu různých ukazatelů. Zdokonalili jsme také logiku analýzy, nastavili nové alarmy a zlepšili vizualizaci používaných dat,“ doplňuje Lazaro.

Hlavním úkolem nového softwaru bylo ušetřit čas a zvýšit efektivitu, přičemž obou cílů se podařilo dosáhnout. Nově nastavené alarmy navíc umožňují předvídat ,kritické okamžiky a zároveň dokáží poskytnout detailnější hodnocení stavu celého potrubí.

MM25_AI

Lépe informovaní majitelé

Díky nasazení softwaru došlo k výraznému poklesu počtu nehod a zároveň se také povedlo omezit nutnou přítomnost odborníků na místě. Dnes je tedy tuzemské řešení zavedeno na několika amerických vrtech, kde dokáže potenciální problém odstranit během pár sekund. K nástroji mají navíc přístup i majitelé ropného pole, kteří jsou díky němu lépe informováni o aktuálním dění.

Přesvědčíte umělou inteligenci, aby vás pustila z vězení? Nová česká RPG hra od firmy eMan má změnit celé odvětví
Přečtěte si také:

Přesvědčíte umělou inteligenci, aby vás pustila z vězení? Nová česká RPG hra od firmy eMan má změnit celé odvětví

Pro společnost eMan, jež v Texasu působí už od roku 2018, se tak jedná o další úspěšný projekt. „Jsem rád, že můžeme nabízet služby na obou stranách zeměkoule. USA je kolébkou technologií a inovací a my jsme součástí tohoto dění. V Houstonu máme blízko k největším společnostem – ať už z oblasti ropného průmyslu, zdravotnictví, nebo vesmírných technologií,“ uzavírá šéf zmíněné společnosti Michal Košek.

  • Našli jste v článku chybu?