Technologie Mileus chce nabídnout alternativu k často neefektivní automobilové dopravě ve velkých městech. Umožňuje plánování přepravy smluvních i sdílených dopravních služeb, jako je taxi, a zajišťuje v reálném čase jejich návaznost na městskou hromadnou dopravu. Projekt má ambici ulevit ucpanému centru, kam někteří lidé dojíždějí za prací z periferií, a dopravní džungli se tak jen těžko vyhnou.
„Mileus je vizionářský projekt, který má ambici změnit dopravu ve velkých městech, což řidiči stojící každý den v kolonách nesmírně ocení,“ řekl Jan Krahulík, partner andělského fondu Grouport skupiny DEPO Ventures, jež tuzemský startup podpořila 100 tisíc eur. Proč konkrétně se on a jeho kolegové rozhodli do této technologie investovat?
„Je to rostoucí světový problém, který se dotýká každého z nás, a disruptivní systémová změna je nevyhnutelná. Věříme, že Mileus má všechny předpoklady uspět. Sázíme zde na vizionářského zakladatele, který má bohaté zkušenosti a úspěchy z odvětví mobility, a proto věříme, že právě on a jeho tým se prosadí. Mně osobně se na projektu líbí, že kombinuje ohromný byznysový potenciál, a zároveň má vysoký environmentální dopad. Je to přesně ten typ projektů, který chci podporovat,“ vysvětlil Krahulík redakci Euro.cz jako první.
Spojení rychlosti, pohodlí a udržitelnosti
Mileus naplánuje cestu s využitím veřejné dopravy tam, kde je to rychlejší řešení než jízda autem. Poradí s přestupem do taxíku, když bude mít smysl přestoupit. „Nejde ale jen o naplánování cesty,“ objasnil Juraj Atlas, zakladatel a CEO startupu. „Uživatel má možnost si celou kombinovanou jízdu přímo objednat. Taxi už na něj bude na zastávce čekat.“
Hlavní cíl projektu je zcela zřejmý, jde o to učinit aglomerace celkově průjezdnější a zbavit je části zplodin, které se v nich vinou nás všech každý den vytvoří. „Ukazuje se, že moderní taxislužby nepomohly odlehčit centra od osobních aut. Podle průzkumů mají na města spíš negativní vliv, protože vytahují lidi z udržitelnějších forem dopravy, především z MHD. Hledali jsme proto způsob, jak negativní dopady moderních taxislužeb zmírnit, a zároveň jim přinést tak potřebnou příležitost pro růst,“ dodal Atlas.
Projekt tak spojuje to nejlepší z obou světů – rychlost veřejné dopravy v centru města a pohodlí taxi na posledním úseku trasy. Sdílení cest uleví nejen zahlcené dopravní infrastruktuře, ale nabídne též volnost samotným cestujícím, kteří nebudou tolik vázáni na svůj automobil. „S novou situací, kterou také ovlivnila pandemie, máme i novou příležitost zavést do městské mobility efektivní inovace a změnit způsob, jakým dojíždíme. Mileus bude komfortnější než jenom MHD a levnější než jenom taxi,“ přibližuje svou vizi jeho šéf.
Pilotní testy a expanze do zahraničí
Platforma už stihla sklidit uznání nejen v Česku, ale také za jeho hranicemi. Byla zařazena do žebříčku TOP 10 Government Tech Startups Europe 2020 a podle StartUS Insights dokonce patří mezi TOP 5 Intermodal Mobility Solutions 2021.
Na kombinovanou dopravu Mileus spouští, respektive spustil dva analytické piloty - jeden v Praze se společností Liftago a druhý v Bratislavě, kde vsadil na firmu Hopin. Získané finanční prostředky hodlá využít právě na podporu prvního z nich. Uvedení do ostrého provozu by se měl dočkat v následujících týdnech. Kromě toho společnost zároveň chystá projekt ve Spojeném království, který je v závěrečné fázi jednání.
„Z investice a spolupráce s Grouportem a DEPO Ventures jsme nadšeni a věříme, že nám pomůže v naší vizi přinést do velkých evropských měst udržitelný a komfortní způsob dojíždění. Ten má obrovský potenciál nahradit mnoho soukromých aut, aby se nám všem lépe dýchalo a žilo,“ uzavřel Atlas.