Menu Zavřít

Český poskytovatel PCR testů brzký konec covidu nečeká. Právě otevírá novou laboratoř na 10 tisíc vzorků denně

27. 8. 2021
Autor: Redakce
  • Společnost Diana Biotechnologies otevřela novou laboratoř na automatizované PCR testy

  • Jedna sada přístrojů zpracuje za hodinu až 1500 vzorků

  • Vzorky se odebírají neinvazivně, ze slin

  • Představitelé firmy doufají, že díky masovému testování bude na podzim možné předejít opětovnému zavádění plošných zákazů


Po půldruhém roce větších či menších omezení a desítkách tisíc mrtvých by většina z nás nejspíš ráda věřila, že pandemie je za námi. Postupující proočkovanost, aktuálně příznivý stav i nedávno publikovaná studie o „promořenosti“ této naději nahrávají. Že podzim ale nebude tak růžový, naznačují vedle dat z proočkovaného Izraele i vyjádření některých odborníků také kroky společnosti Diana Biotechnologies, která provádí PCR testy. Aktuálně totiž otevírá laboratoř s kapacitou 10 000 vzorků denně.

„Díky automatizaci se nám v Diana Lab daří výrazně urychlit proces PCR testování. Zatímco na začátku pandemie se testy v laboratořích vyhodnocovaly manuálně a stihlo se tak jen kolem 150 testů denně, my nyní jen na jedné sadě přístrojů zpracujeme až 1500 vzorků za hodinu,“ říká generální ředitel společnosti Václav Navrátil. Podle něj se jedná o obrovský posun, který umožní nabízet PCR testy velkokapacitně a za přijatelnou cenu.

Nová laboratoř na Praze 4 vyhodnocuje PCR metodou vzorky získané nikoliv výtěrem z nosohltanu, ale ze slin. Testovaný jedinec pouze plivne do zkumavky s náústkem. Každá zkumavka je označena kódem, který automaticky přiřazuje odebraný vzorek k testovanému a urychluje proces vyhodnocování. Výsledky testů jsou k dispozici ještě v den odběru. Laboratoř má za sebou už více než měsíc pilotního provozu.

Václav Navrátil by rád nabídl novou technologii i jiným podobným pracovištím „Naše technologie je přenositelná a můžeme ji dodat do jakékoliv jiné laboratoře,“ říká.

Pražští vědci nehledají koronavirus v nose, ale v kanalizaci. Je to levnější a rychlejší
Přečtěte si také:

Pražští vědci nehledají koronavirus v nose, ale v kanalizaci. Je to levnější a rychlejší

Společnost Diana Biotechnologies dlouhodobě dodává přes 30 % PCR testů na covid v Česku. Nyní deklaruje, že jejím cílem je výrazně navýšit kapacity PCR testů v ČR a zajistit všeobecně dostupné, ale zároveň vysoce přesné testování, které dokáže zpomalit opětovný nárůst šíření covidu, spojený s předpokládanou podzimní čtvrtou vlnou.

„Na podzim očekáváme příchod další vlny šíření covid-19, proto se nyní chceme připravit a zajistit podmínky k plošnému testování pomocí citlivých a bezbolestných PCR testů. Zejména při malém počtu nakažených může masové testování a rychlé trasování brzdit epidemii do doby, než bude naočkováno dostatečné množství lidí. Chceme přispět k tomu, aby znovu nenastaly plošné zákazy,“ doplňuje jednatel Diana Labb Martin Dienstbier.

Celkem bylo v České republice od začátku pandemie provedeno 9,9 milionu PCR testů a bezmála 26 milionů antigenních. Aktuálně se u nás testuje tempem přibližně 25-35 tisíc PCR testů denně, antigenních bývá v průběru zhruba dvojnásobek. Pozitivita vychází velmi nízká. Počet nově potvrzených pozitivních osob se za poslední týden pohybuje v intervalu 200-250 denně, hospitalizovaných s covidem je v okamžiku přípravy tohoto článku v celé zemi pouhých pětašedesát.

bitcoin školení listopad 24

Čtvrté vlně se ale patrně nevyhneme, byť s mírnějším průběhem. „Myslím, že uvidíme nárůst případů covidu, ale v menší míře hospitalizace a v ještě menší míře úmrtí,“ uvedla například pro Lidovky.cz viroložka Ruth Tachezy. Podobně hovoří také další odborníci, ale hlavní hygienička Pavla Svrčinová odhaduje průběh podzimní vlny „asi na sedmdesát procent“ té loňské. Jak upozorňuje Petr Koubský z Deníku N, znamenalo by to za poslední letošní kvartál asi 450 tisíc nových případů a 7800 úmrtí. V sousedním Německu už čtvrtá vlna startuje, počet nově potvrzených nakažených tam z nějakých čtyř set na začátku července vyrostl na více než 11 tisíc a křivka opět nabírá charakteristický tvar počínající exponenciály. Na úmrtích se ale negativní trend zatím neprojevuje.

  • Našli jste v článku chybu?