Menu Zavřít

Český pracovní trh pro občany SRN

10. 6. 2011
Autor: profit

K dnešnímu dni žije na území České republiky necelých 14 tisíc občanů SRN. Dle aktuálních údajů Ministerstva práce a sociálních věcí je u nás zaměstnáno ale jen 4 400 z nich.

Český pracovní trh pro občany SRN

Foto: Ce-press

Koncem letošního dubna skončilo přechodné období, během něhož německá a rakouská vláda uplatňovala omezení pro přístup občanů na své pracovní trhy ze zemí, které se členy Evropské unie staly v roce 2004. Zatímco poslední překážky občanů České republiky získat zaměstnání v Německu tak padly po dlouhém odkládání, je český pracovní trh pro Němce plně přístupný již delší dobu. Jaký je ale skutečný zájem ze strany Němců o práci v České republice?        

Většina těchto osob zpravidla zastává vyšší manažerské pozice v rámci mezinárodních (většinou německých) podniků po celé republice. Ani přes aktivity sdružení EURES – vůbec první iniciativy mezi „starým“ a „novým“ členským státem EU – který podporuje normalizaci společného pracovního trhu, vzájemnou mobilitu zaměstnanců a podnikatelů a urychluje tak přeshraniční pohyb pracovních sil oběma směry, není o práci v příhraničních oblastech při česko-německých hranicích ze strany Němců příliš velký zájem: průměrná česká mzda je ve srovnání s německou totiž sotva třetinová. „Ta je v Česku dnes 196 Kč, tj. asi 7,9 eura. V Německu je to 21,4 eur. Mzdy u nás ale rostou rychleji než v Německu, zatímco před deseti lety byl český plat v porovnání s platem v Německu pouze čtvrtinový, v roce 2008 už to bylo 30%,“ říká Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce při ČSÚ. „Rozdíl ve výši platů je samozřejmě stále významný. Nicméně největší překážkou pro širší uplatnění občanů SRN na českém trhu práce zůstává jazyková bariéra,“ doplňuje Jiří Beran, vedoucí referátu trhu práce při Úřadu práce v Českých Budějovicích.

Až na výjimky pracuje u nejvýznamnějších českých zaměstnavatelů maximálně 10 – 20 občanů SRN. U ostatních firem s německou účastí a se sídlem v ČR se počty zaměstnanců ze SRN většinou pohybují v řádu jednotek osob. Nejvíce Němců (3,1 tis.) je zaměstnaných ve firmách Ústeckého kraje.

Zaměstnávání občanů SRN v Jihočeském kraji je samozřejmě teoreticky možné, z pohledu českých úřadů práce neexistují žádné překážky, v praxi se ale nejedná o příliš častou situaci,“ říká Beran. Statistika zaměstnávání občanů členských zemí EU je v Česku měsíčně sledována na úrovni jednotlivých okresů. Celkové počty zaměstnaných se ale již řadu let takřka nemění: ke 30. dubnu letošního roku evidoval ÚP na trhu práce v okrese České Budějovice 69 zaměstnanců ze SRN – z toho 10 žen. Celkově Jihočeský kraj aktuálně registruje celkem 109 občanů SRN (z toho 14 žen). Mezi nejvýznamnější zaměstnavatele zaměstnávající německé občany v Jihočeském kraji patří firmy Robert Bosch, spol. s r.o. a energetický gigant E.ON Česká republika s.r.o. Krajský ÚP se sídlem v Budějovicích ani do budoucna nepočítá, že by se počet občanů SRN na trhu práce v Jihočeském kraji nějak výrazně zvýšil.

Plzeňsko, které se sousedním Bavorskem v oblasti hospodářství, politiky, kultury, turismu a vzdělání spolupracuje mnohem intenzivněji, se na zaměstnání osob ze SRN podílí zhruba 10%: dnes eviduje celkem 308 osob, z toho je 34 žen. Téměř polovina německých občanů zaměstnaných v Plzeňském kraji přitom pracuje přímo v metropoli Plzni: nejvýznamnějšími firmami, které se na zaměstnání občanů SRN podílejí, je výrobce plastových a pryžových výrobků závod Alfmeier CZ s.r.o. či německá firma REUS s.r.o., která působí v tiskárenském průmyslu. Mezi další významnější zaměstnavatele patří např.

MM25_AI

Tachovské firmy k dnešnímu dni zaměstnávají celkem 76 osob s německým státním občanstvím, domažlické podniky jsou zaměstnavateli celkem 54 občanů SRN,“ uvádí Lenka Kastnerová, EURES poradkyně při Úřadu práce ČR, krajské pobočce v Plzni. I podle ní zůstává největší překážkou platový rozdíl a čeština: „Jazyková bariéra stále zůstává, ale jsou vidět snahy spolupráce mezi školami v příhraničí,“ doplňuje EURES poradkyně.

V příhraničních oblastech Česka a Bavorska je navíc na české straně dnes výdělečně činných ještě zhruba 800 německých pracovníků, kteří v daném regionu pendlují za prací mezi oběma zeměmi.

  • Našli jste v článku chybu?