Menu Zavřít

Český průmysl se bez Ukrajinců neobejde. Firmy hledají způsoby, jak zabránit jejich odchodu

25. 2. 2022
Autor: Pixabay
  • Zaměstnanci z Ukrajiny tvoří oporu českého průmyslu i služeb. Za loňský rok sem přijelo 21 tisíc nových pracovníků z této země a mnohá odvětví se bez nich neobejdou

  • Ukrajincům teď začínají chodit povolávací rozkazy, kvůli nimž hrozí jejich hromadný odchod domů. Člověka s platným vízem sice nelze k návratu nutit, neuposlechnutí rozkazu ale zůstává trestným činem. Mnoho lidí se navíc chce zapojit do obrany země dobrovolně

  • České firmy se snaží své lidi podpořit, jak to jde. Podle České hospodářské komory jsou však nutné především změny systémových opatření ohledně zaměstnávání cizinců a vydávání víz


Ukrajinci jedou domů. Dělníci, kteří pracují v českém stavebnictví, automobilovém a strojírenském průmyslu by kvůli válečnému konfliktu mohli začít hromadně opouštět zemi. Mnoho z nich hodlá dobrovolně narukovat, aby bránilo svou vlast. To může ohrozit personální situaci v mnoha českých firmách – podle Hospodářské komory ČR u nás existují obory, které si kvůli nedostatku pracovní síly na trhu bez cizinců prostě neporadí. Kromě průmyslu se to týká i obchodu a pohostinských služeb.

Jen v roce 2021 Komora zpracovala přes 4500 žádostí zaměstnavatelů o více než 21 tisíc kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Většina z nich pracuje přes agentury na takzvanou zaměstnaneckou kartu, která jim poskytuje dočasné povolení k pobytu i k práci. Vloni pak pobývalo na českém území podle ČTK celkem 634 790 cizinců, z toho většinu tvoří právě Slováci a Ukrajinci. Přibližně polovina zahraničních občanů u nás žije přechodně.

Vývoj kurzu koruny může mít dva scénáře, předpovídá analytik Novák. Extrémní oslabení jako předloni v březnu prý zatím nehrozí
Přečtěte si také:

Vývoj kurzu koruny může mít dva scénáře, předpovídá analytik Novák. Extrémní oslabení jako předloni v březnu prý zatím nehrozí

Že pracovníci z Ukrajiny jsou pro český průmysl nepostradatelní, potvrzuje Edita Novotná, tisková mluvčí společnosti Strabag. „Vzhledem k mimořádně nízké míře nezaměstnanosti v ČR patří pracovníci z Ukrajiny na našem pracovním trhu k velmi důležitým posilám v mnoha odvětvích, a stavebnictví není výjimkou. Naše firma má v řadách svých zaměstnanců desítky pracovníků z Ukrajiny,“ řekla redakci Euro.cz. Ti kromě dělnických a řemeslnických míst pracují i na pozicích technicko-hospodářských, kde je vyžadováno odborné středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání.

Čekáme, co přijde dál

Někteří ukrajinští kolegové Edity Novotné se aktuálně nachází v Česku, desítky z nich jsou však teď doma na Ukrajině. Tito lidé nám budou na stavbách chybět,“ uvádí Novotná. Ukrajince zaměstnává i mnoho partnerů Strabagu, a pokud by dotčení pracovníci Česko ve velkém množství opustili, mělo by to závažné dopady na realizaci staveb po celém tuzemsku.

V podobné situaci se nachází rovněž stavební firma Porr. „I na našich stavbách pracuje prostřednictvím subdodavatelů velké množství Ukrajinců  – dalo by se říci, že jsou páteří českého stavebnictví. Část z nich, zejména ti, kteří pocházejí z východní Ukrajiny, už odjela. Větší vliv má současná krize zatím na oblast pozemního stavitelství. U dopravních staveb Porr více využívá slovenské pracovníky. Pokud by se ale konflikt přesunul směrem na západ a ke slovenským hranicím, je možné, že by se domů vrátili i slovenští dělníci,“ řekla redakci zástupkyně firmy Ivana Svobodová. Zapojení do obrany země zvažuje přitom většina Ukrajinců, kteří nemají zdejší občanství ani rodiny v Česku.

Klíčoví jsou lidé

Za pravdu dává svým kolegyním i Ondřej Šuch, Head of External Affairs ve společnosti Skanska. Ta sice sama za sebe zaměstnává minimum pracovníků z Ukrajiny, její subdodavatelé však často mají mezi svými zaměstnanci až 80 procent Ukrajinců. Na projektech v rámci celé republiky se pak jedná řádově o stovky lidí.

„Současný vývoj na Ukrajině sledujeme s velkým znepokojením. Ačkoli na Ukrajině nepůsobíme, máme aktivity v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Vývoj může mít další dopad na kapacity, ceny surovin, energií a finanční stabilitu,“ sdělil redakci Šuch. „Klíčoví jsou ale lidé. Pokud hromadně odjedou, bude to mít na některé sektory služeb a celé stavebnictví zatím nepředstavitelný vliv. Kvůli chybějícím kapacitám mohou ceny některých subdodávek stoupat do absurdních výšin,“ doplňuje.

Obavu z dalšího zdražování sdílí firma GLP, jež se zabývá výstavbou průmyslových hal. Sama sice žádné Ukrajince nezaměstnává, ale podobně jako v předchozím případě si na realizaci staveb najímá firmy, pro něž cizinci pracují. „Pokud dojde ke zhoršení současného stavu z jakéhokoli důvodu, promítne se to do dalšího růstu cen nemovitostí a prodlužování termínů dokončení,“ sdělil redakci e-mailem marketingový zástupce GLP Jan Hlaváč.

„České stavebnictví je do značné míry na ukrajinských dělnících závislé, takže kdyby došlo k masivnímu odchodu těchto lidí zpět do vlasti, mohlo by dojít i zastavení staveb. Obecně by velký odliv ukrajinských pracovníků dramaticky ovlivnit trh práce v České republice – určitě ve smyslu většího konkurenčního boje o dělníky,“ doplňuje za Porr Svobodová.

Strach z války ve východním bloku

Mezi průmyslníky se však zároveň zvedla, stejně jako v celé České republice, vlna solidarity s lidmi, které ruský útok zasáhl. Česká hospodářská komora v tiskové zprávě odsoudila vpád ruských vojsk na území Ukrajiny a vyjádřila jednoznačnou podporu ukrajinským občanům i firmám, které v zemi působí. Zároveň vyzývá spojence z EU a NATO, aby zabránili Rusku v invazi do celého bývalého východního bloku.

Miliony pro Ukrajinu. Investoři z Pale Fire Capital darují válkou postižené zemi peníze na humanitární pomoc, přidávají se i další
Přečtěte si také:

Miliony pro Ukrajinu. Investoři z Pale Fire Capital darují válkou postižené zemi peníze na humanitární pomoc, přidávají se i další

„Dnes již není ve hře jen problém nejistoty ohledně ukrajinských zaměstnanců působících v ČR ani otázka připravenosti na případný příliv migrantů z východní Evropy. Obavy z důsledků na růst inflace a zpomalení růstu české ekonomiky jsou jen marginálií ve srovnání s hrozbou válečného konfliktu, který by mohl zasáhnout i území České republiky,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který je v kontaktu s vedením ukrajinské komory i podnikateli působícími v zemi. Ti se z velké většiny stáhli.

Pomoc skrze systém

Tuzemské firmy se ukrajinským pracovníkům snaží pomoci, jak to jen lze. Skanska i další soukromé společnosti aktuálně usilují o to, aby svým lidem usnadnily kontakt s rodinami a blízkými, jež museli na Ukrajině zůstat. Někteří z nich se chtějí vracet domů, jiní zůstávají v Čechách nebo sem chtějí vzít s sebou i rodinné příslušníky čekající na hranicích. Skanska zatím neobdržela žádný signál, že by se Ukrajinci chystali hromadně odjíždět, Šuch však přiznává, že situace se mění z hodiny na hodinu.

„I nás se samozřejmě situace v Ukrajině nesmírně dotýká a rádi bychom všem Ukrajincům vyjádřili svou účast a solidaritu,“ sdělila redakci Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti Eurovia. „Mezi našimi kolegy a kolegyněmi je téměř sto Ukrajinců, kteří jsou našimi kmenovými zaměstnanci, kteří zde nejen pracují, ale i žijí. Se všemi jsme v kontaktu, vyslovujeme jim podporu a nabízíme případnou pomoc,“ dodala. Tu finanční již Ukrajině poskytla například investiční společnost Miliony pro Ukrajinu. Investoři z Pale Fire Capital darují válkou postižené zemi peníze na humanitární pomoc, přidávají se i další">Pale Fire Capital a několik dalších firem a byznysmenů.

K odchodu je nikdo nutit nesmí

S prvními zaměstnanci, kteří obdrželi povolávací rozkazy, se loučí Rohlík.cz nebo Zásilkovna. „Musí zřejmě odjet s okamžitou platností. Od cizinecké policie máme prozatímní informace, že by se v případě neopuštění republiky jednalo o trestný čin,“ uvedla na svém profilu na sociální síti LinkedIn zakladatelka zmíněné logistické firmy Simona Kijonková. Podle mluvčího Zásilkovny Kamila Chalupy však zatím odjel pouze jeden Ukrajinec a zaměstnance s platnými vízy dle policie nikdo k odjezdu nutit nemůže, přestože neuposlechnutí povolávacího rozkazu trestným činem zůstává. Při posuzování konkrétních případů záleží na formulaci rozkazu a na tom, zda byl doručen písemně.

Je dlouhý 1200 kilometrů a stál 10 miliard eur. Ruská invaze na Ukrajinu však kritizovaný Nord Stream 2 poslala k ledu
Přečtěte si také:

Je dlouhý 1200 kilometrů a stál 10 miliard eur. Ruská invaze na Ukrajinu však kritizovaný Nord Stream 2 poslala k ledu

Připraveny pomoci případným uprchlíkům z Ukrajiny s hledáním práce či ubytování jsou i další české firmy. „Pokud se na nás subdodavatelé obrátí se žádostí o pomoc, například ubytování pro rodiny ukrajinských dělníků, tak jim rozhodně vyjdeme vstříc,“ uvedla Svobodová z Porru. Zástupci společnosti Metrostav zase sdělili redakci, že za současné situace nejsou schopni toho pro očekávané přistěhovalce udělat mnoho, ale apelují na vládu, aby změnila podmínky pro zaměstnávání cizinců.

MM25_AI

Protože Ukrajina není součástí EU, potřebují její občané k práci na území unie platné povolení k zaměstnání od příslušné krajské pobočky úřadu práce a platné oprávnění k pobytu, zaměstnaneckou kartu, modrou kartu nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance. Pokud by se toto nařízení rozvolnilo a srovnaly se podmínky pro přijetí občana EU a Ukrajince do zaměstnání, je firma připravena nabídnout uprchlíkům práci.

  • Našli jste v článku chybu?