Menu Zavřít

Českým strojařům klesl v pololetí vývoz o 13 procent. Nejvíc obchodovali s Německem

11. 10. 2017
Autor: Petr Švihel, Profit

Vývoz obráběcích a tvářecích strojů z Česka v letošním prvním pololetí klesl o 12,8 procenta na 6,94 miliardy korun. Naopak dovoz roste, meziročně za první pololetí o 22,4 procenta na 5,96 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Svazu strojírenské technologie, které svaz dnes zveřejnil na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Největší vývozy svaz registruje do Německa, Číny a Polska. Naopak největší dovozy strojů do Česka jsou z Německa, Japonska a Itálie. Za poklesem vývozu stojí hlavně obráběcí stroje pro vrtání, frézování a řezání. České firmy v prvním pololetí podle oborové nomenklatury nejvíc vyvážely obráběcí stroje určené na broušení, lapování, což je druh strojního obrábění, a leštění, celkem téměř za tři miliardy korun.

Strojírenský obor má značnou cykličnost. Například brněnská strojírna Šmeral byla loni ve ztrátě v řádu několika desítek milionů korun, letos očekává mírný zisk a má zakázky v tuzemsku i zahraničí. Očekávání firem na celý letošní rok je podle Leoše Mačáka ze Svazu strojírenské technologie různé. Polovina firem prý hovoří o růstu, druhá je opatrnější. „Budeme asi rádi, když zastavíme pokles a budeme lehce stagnovat. Zakázky se nabalují a lehce dohání výpadek pololetí a dostávají se pozitivně do roku 2018 a 2019,“ uvedl dnes Mačák. Rostoucí dovozy podle něj vykrývají poptávku v oborech, které české firmy nepokrývají

Třetina vývozu směřovala do Německa

V loňském roce vývoz českého strojírenství klesl o 11,5 procenta na 15,4 miliardy korun. Zhruba 30 procent šlo do Německa, následovaly Rusko, Čína, Slovensko a Polsko. Dovoz se snížil o 26,2 procenta na 11,2 miliardy korun. Z Německa to bylo téměř 40 procent, s velkým odstupem následovaly Japonsko, Itálie a Švýcarsko.

Podle průzkumu analytické společnosti CEEC Research mezi řediteli 151 strojírenských firem české strojírenství letos meziročně vzroste o 3,7 procenta, v příštím roce zpomalí růst na 1,5 procenta. Tři pětiny strojírenských firem měly v polovině roku víc zakázek než před rokem. Objednávky měly v průměru na 12,2 měsíce dopředu. Na nedostatek pracovníků si stěžovalo 95 procent firem. Firmy situaci řeší například zaměstnáváním cizinců.


Přečtěte si, co prozradil průzkum o počínání českých vývozců:

Vývoz online: Čeští exportéři zaostávají za konkurencí

 Obří sklad v Singapuru pro zboží prodané online


Svaz strojírenské technologie sdružuje 49 firem z Česka a Slovenska. V České republice pokrývají podniky sdružené ve svazu více než 70 procent výroby obráběcích a tvářecích strojů. V objemu výroby patřilo loni Česku 14. místo na světě, v čele žebříčku byly Čína, Německo a Japonsko. V přepočtu na obyvatele bylo Česko osmé.

EBF24

Firmy trápí nedostatek zaměstnanců. „Nedostatek lidí brzdí růst ve strojírenské výrobě již delší dobu a nedá se počítat s tím, že automatizace a robotizace tento problém vyřeší,“ uvedla ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová. Podle ní chybějí lidé ve výrobě, ale i střední manažeři, tedy lidé s praktickým technickým vzděláním.

Související články:

Přebytek zahraničního obchodu se snížil na 5,9 miliardy. Dolů ho táhl export aut

Obchodování s Ruskem pomalu ožívá. Dovoz vzrostl o 54 procent

Česko musí rychle přijmout euro, říká Sobotka. Zastánce vystoupení z EU označil za blázny

Předseda ODS Fiala euro zatím nechce. Přečtěte si více


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).