Bez potápěčského průkazu vám zpravidla nikdo ani nenaplní vzduchové lahveChcete se potápět? Nanečisto si to můžete vyzkoušet s instruktorem, ale na samostatné ponory budete potřebovat školení.Nejde totiž jen o to, že si nasadíte brýle, dáte do pusy náustek se vzduchem a zapnete automatiku na vypouštění vzduchu z kyslíkových bomb na zádech.
Bez potápěčského průkazu vám zpravidla nikdo ani nenaplní vzduchové lahve
Chcete se potápět? Nanečisto si to můžete vyzkoušet s instruktorem, ale na samostatné ponory budete potřebovat školení.
Nejde totiž jen o to, že si nasadíte brýle, dáte do pusy náustek se vzduchem a zapnete automatiku na vypouštění vzduchu z kyslíkových bomb na zádech. Potřebujete také vědět, co s lidským tělem dělá tlak okolní vody, jak rychle můžete sestupovat do hloubky a stoupat k hladině, jak se orientovat pod vodou a v neposlední řadě i jak pomoci kamarádovi v nouzi. Bez průkazu o absolvovaném kurzu vás mnohde nepustí do vody a ani vám nenahustí vzduch do lahví. Samostatné potápění bez tohoto průkazu je v některých zemích dokonce trestné.
Držte se zkušených
I po absolvování kurzu se však potápějte raději se zkušenými kolegy. Jistotu v ovládání přístrojů totiž získáte až po dvaceti či třiceti ponorech v různých hloubkách a podmínkách. Mezi potápěči se ke školení používá několik systémů. V Česku si nejvíce konkurují PADI, který je vhodný spíše pro rekreační ponory, a CMAS, zaměřený na sportovní a výkonnostní potápění. V systému CMAS se podle předepsaných kritérií označují potápěči postupně od stupně P* přes P k nejvyššímu P*. Systém PADI označuje podobné stupně jako OWD, AOWD a Divemaster. Instruktoři mají podle dosažených stupňů kvalifikace oprávnění vodit pod hladinu komerční i nekomerční klienty s kvalifikací a v některých případech i bez ní. Za svěřence v zahraničí ručí trestně i finančně, v tuzemsku spíše morálně. CMAS označuje instruktory I*, I, I* a PADI má jen dva stupně AI, OWSI. Jejich stupně se netýkají pracovních a vojenských potápěčů. Základní kurzy začínají v bazénu, kde vás instruktoři naučí dobře dýchat, orientovat se pod vodou a pracovat s dýchacími přístroji. Poté absolvujete pár ponorů někde na přehradě a můžete se opatrně vrhnout do víru potápěčských radovánek.
Nejblíže k protinožcům
Nejhlubší místo, kam se lze v Česku ponořit, je Hranická propast poblíž stejnojmenného severomoravského města. Belgičan Michael Pauwels se v ní ponořil do hloubky 155 metrů, dálkově řízený robot R.O.V. přinesl záběry z 205 metrů a sondou bylo naměřeno 240 metrů. Nikdo se však zatím nedostal na dno! K potápění se samozřejmě nepoužívají běžné potápěčské přístroje a vybavení, ale dýchá se tu směs hélia s kyslíkem. Dusík obsažený v „normálním“ vzduchu by totiž pod velkým tlakem okolní vody opravdu dostál svému jménu a potápěče by udusil.
Tipy na potápěčské lokality v Česku a v cizině
Lomy: Malá a Velká Amerika (u Karlštejna), Miličín (u Benešova), Štětkovice (u Sedlčan), Zvěřonov (u Skutče), Blansko (u Brna), Vápenná (u Olomouce), Žulová (u Olomouce).
Přehrady: Slapy, Orlík, Lipno (na Vltavě), Vranov (na Dyji), Jesenice (na Odravě), Harcov (v Liberci), Dalešice (na Jihlavě)
Chorvatsko - čisté moře, krásné pláže, poněkud vyšší cena
Izrael a Egypt - fantastický barevný podmořský život
Thajsko - teplé moře, romantické pláže, levný pobyt
Itálie - komerční potápění v nepříliš čistém moři
Panenské ostrovy - teplé moře a množství podvodních rostlin i živočichů
Bali - velké množství korálů a ryb pod hladinou
Korsika - chladnější, ale čisté moře
Internet
Odborné informace - www.stranypotapecske.cz
Svaz potápěčů - www.cmas.cz
Potápěčská beletrie a fotografie - www.potapeni.cz
Podvodní medicína - www.divemed.sk
Orientační ceny potápěčských kurzů
základní: 6000-7000 Kč (obsahuje základní teorii, praxi bez přístrojů i s nimi v bazénu a potom obvykle na některé tuzemské přehradě)
pokračovací: 4000-4500 Kč (teorie a praxe na přehradách, lomech nebo u moře)
pro zkušené: 5000-6000 Kč (specializované kurzy, např. pro potápěče-záchranáře, na řešení krizových situací či pro potápění v problematických podmínkách jako jsou jeskyně nebo vraky)
hloubkové: 5000-7000 Kč (potápění do velkých hloubek se speciální výzbrojí a výstrojí)
(Poznámka: všechny kurzy se týkají jen rekreačních potápěčů, profesionálové mají vlastní systém školení a výcviku)
Základní potápěčské vybavení
Název Cena Půjčovné *
Dýchací automatika 5000-15000 Kč 130 Kč
Láhev na vzduch 5000-15000 Kč 100 Kč
Žaket 8000-40000 Kč 100 Kč
Zátěžový opasek 500-1000 Kč 20 Kč
Kompas a hloubkoměr 1500-5000 Kč 20 Kč
Neoprenový oblek 3000-12000 Kč 120 Kč
Maska 500-1500 Kč 20 Kč
Ploutve 600-5000 Kč 40 Kč
Vzduch 8 Kč/l (200 atm)
*Ceny půjčovného se v jednotlivých půjčovnách liší, uvedena je orientační cena.
FOTO: ARCHIV (2x)