Menu Zavřít

Cesta z Prahy do Pardubic a zpět

12. 12. 2004
Autor: Euro.cz

Zentiva prodala výrobu acylpyrinu, ale vyrábí ho dál

Převzetí firmy Pharma Holding Vídeň amsterdamskou společností Zentiva B.V. udělalo na českou veřejnost největší dojem až rok po schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). To když letos na podzim zmizely z lékáren jedny z nejrozšířenějších léčivých preparátů acylpyrin, valetol, febichol a další. Souvislost obou událostí je tato: V důsledku spojení uvedených společností došlo i ke spojení jejich akvizic v Česku (Léčiva Praha) a na Slovensku (Slovakofarma Hlohovec). A protože fúzí vzniklá společnost Zentiva Praha měla v některém sortimentu příliš dominantní podíl na trhu, musela prodat konkurenci několik svých výrobků. Kromě zmíněných léků to bylo sedm dalších plus jedna vrácená licence.

Velká rána.

Největší díl – konkrétně léky acylpyrin, valetol, acifein, veral a infadolan – získala pardubická společnost s ručením omezeným Herbacos-Bofarma. Její ředitel Ivo Hroneš neskrývá spokojenost nad obchodem. Říká, že roční obrat všech prodaných přípravků dosahuje zhruba půl miliardy korun, přičemž Herbacos-Bofarma získala asi polovinu. Zaplatila za to 200 milionů korun. Ředitel je přesvědčen, že tato investice se vrátí přibližně za čtyři roky.

Vymeteno.

Letní mizení populárních přípravků z lékáren, korunované listopadovým totálním deficitem, však do té doby hladce probíhající fúzi významně pošramotilo. A to do té míry, že antimonopolní úřad začal věc vyšetřovat. V úterý 30. listopadu, kdy situace v lékárnách už byla neúnosná a ministerstvo zdravotnictví, Státní úřad pro kontrolu léčiv (SUKL) i Zentiva si nad problémem myly ruce, vydal ÚOHS prohlášení. Připomněl v něm největšímu tuzemskému výrobci léků, že fúze byla povolena „na základě závazků, jejichž plnění je Zentiva povinna zajistit“ a že je tedy na ní, aby udělala „všechny kroky pro to, aby nevznikl nedostatek léků“.
Výsledky vyšetřování antimonopolní úřad dosud nezveřejnil. Není tudíž znám druh případných sankcí. V každém případě od začátku minulého týdne se lidé postižení chřipkou mohou opět léčit oblíbeným acylpyrinem, který lze dostat ve volném prodeji i na předpis. Ivo Hroneš se zastává obchodního partnera a tvrdí, že fúze a odprodej přípravků za nedostatek nemohou. Na druhé pololetí prý byla připravena zásoba acylpyrinu odpovídající obvyklé spotřebě. Na podzim byla pryč včetně mimořádných rezerv, které si po oznámení podmínek fúze předvídavě udělaly lékárny.

Run.

Horečku, která zachvátila spotřebitele, přirovnává ředitel Herbacosu-Bofarmy k runu na banky. Za spouštěcí mechanismus této horečky označuje dva články otištěné v denících Bohemia pod sugestivními titulky Konec acylpyrinu v Čechách (červenec) a Sbohem, levné české léky (srpen). Vyhnaly prý lidi do apatyk mylnou informací, že spousta českých přípravků se už na trhu neobjeví a bude je nutné nahradit zahraniční konkurencí. Za poškozující považuje Ivo Hroneš upozornění, že například acylpyrin bude třeba nahradit aspirinem a poukazuje na „zajímavou shodu“, že články se objevily v novinách vlastněných německým vydavatelstvím a aspirin vyrábí německá farmaceutická firma Bayer.

Husarský kousek.

Na tom runu něco bude, i když vedle omylů novinářských kolegů ho zčásti mohla vyvolat i vlna chřipky, která není v tomto ročním období nic neobvyklého. Herbacos-Bofarma ovšem nepřijde zkrátka. Převzetí acylpyrinu a spol. katapultuje pardubickou firmu do vyšších podnikatelských pater. Zatímco loni činil její obrat 112 milionů korun, letos to má být 150 milionů a příští rok, kdy bude výhradním výrobcem acylpyrinu, valetolu, veralu, acifeinu a infadolanu, více než 300 milionů korun.
Herbacos-Bofarma vyhrála v boji o výživné sousto ze Zentivy v konkurenci sedmi farmaceutických firem, včetně Medicamenty Vysoké Mýto a Noventisu Zlín. Ty si rozdělily druhou část odprodávaných léků – například ataralgin, superpyrin (Medicamenta), febichol či kinedryl (Noventis). Obě konkurenční firmy mají zkušenosti s výrobou tablet. Herbacos-Bochema se dosud zaměřovala především na farmaceutické a kosmetické přípravky ve formě mastí, krémů či gelů. Nemá licenci k výrobě pevných lékových forem ani tabletovací linku. Informace Státního úřadu pro kontrolu léčiv uvádějí, že povolení pro výrobu léčiv získala v roce 2000, a to na produkci nesterilních polotuhých léčivých přípravků a nesterilních tekutých léčivých přípravků. Přitom léky odkoupené ze Zentivy jsou – až na krém infadolan - v tuhé formě.

Přes hlavu.

Ivo Hroneš si myslí, že pro volbu Zentivy byly rozhodující dobré zkušenosti s jeho firmou z minulosti, kdy se Herbacosu-Bofarmě podařilo vrátit na trh některé dermatologické přípravky, které od Zentivy získala. V nedostatku zkušeností s výrobou tablet nevidí problém, protože Herbacos-Bofarma se ji v nejbližší době ani nechystá zavádět. Výrobně technický ředitel firmy Milan Matura tvrdí, že jde o čistě ekonomickou otázku: Proč nákladně zavádět vlastní výrobu, když je dostatek kapacit pro kooperaci?
Acylpyrin a spol. se tedy bude nadále fyzicky vyrábět v Zentivě, ale bude to už výroba v kooperaci pro Herbacos-Bofarmu. Ta si prostě nechá v Zentivě vyrobit svůj acylpyrin, svůj valetol … I když Ivo Hroneš následující příměr odmítá, velká Zentiva bude pro mnohem menší Herbacos-Bofarmu fakticky pracovat ve mzdě.
Výrobní kooperace nejsou nejen ve farmacii ničím neobvyklým. Důležité je vlastnit ochrannou známku a registraci pro daný přípravek. Indie je například největším světovým výrobcem generických léčiv proto, že světové farmaceutické firmy masově využívají tamní levnou pracovní sílu. Současná situace v Česku je však přece jenom poněkud přes hlavu: Zentiva se měla zbavit výroby některých přípravků proto, že by byla příliš silná na trhu a vyřešilo se to tak, že bude přípravky vyrábět dál, jen je bude prodávat někdo jiný.
Tento princip je v případě acylpyrinu založen už v rozhodnutí antimonopolního úřadu. Účastník řízení – Zentiva – se zavazuje zajistit pouze převod ochranné známky Acylpyrin, nikoliv - jako u ostatních přípravků - „převod veškerých aktivit týkajících se výroby a obchodu“. Reálná situace je ale nyní u všech přípravků shodná. Herbacos-Bofarma je držitelem registrace a ochranné známky a Zentiva pro něj pilulky v kooperaci vyrábí.

O.K.

Právě podmínka převodu výrobních a obchodních aktivit zřejmě byla důvodem, proč si Zentiva a Herbacos-Bofarma nechaly výslovně od antimonopolního úřadu potvrdit, že jejich kooperace nemůže být považována za obcházení výsledku správního řízení. Ředitel Hroneš tvrdí, že ÚOHS ve svém stanovisku neshledal na tomto řešení nic závadného. Na obdobný dotaz týdeníku EURO bohužel antimonopolní úřad neodpověděl. Lépe řečeno odpověděl v duchu pořekadla o voze a koze.
„Co se týče léčivého přípravku acylpyrin, byla podle informací, které ÚOHS u Zentivy ověřuje, uzavřena smlouva o dodávkách mezi Zentivou a společností Herbacos-Bofarma, na kterou byla ochranná známka tohoto léku převedena. Cílem je bezodkladné nasycení poptávky acylpyrinu na trhu. Od začátku prosince by měla být spotřeba tohoto léku plně pokryta. V opačném případě by ÚOHS postupoval podle zákona o ochraně hospodářské soutěže, který nevylučuje případné sankce za porušení závazků stanovených v pravomocném rozhodnutí vůči účastníkovi řízení,“ stojí v mailu z odboru tisku a informací ÚOHS.
Tak hlavně, že je poptávka nasycena.

FIN25

Co Zentiva prodala Přípravek / Nový výrobce

  • Acifein / Herbacos-Bofarma
  • Acylpyrin / Herbacos-Bofarma
  • Infadolan / Herbacos-Bofarma
  • Valetol / Herbacos-Bofarma
  • Veral / Herbacos-Bofarma
  • Ataralgin / Medicamenta
  • Influcid / Medicamenta
  • Medipyrin 250 / Medicamenta
  • Superpyrin/ Medicamenta
  • Febichol / Noventis
  • Kinedryl / Noventis
  • Orenzym / Noventis
  • Oxyphillin / Noventis
  • Tramal / vrácená licence Grünenthal Aachen

Pramen: Zentiva

  • Našli jste v článku chybu?