Menu Zavřít

Čeští "chataři" míří do Evropy

28. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Otevření hranic po roce 1989 a blížící se vstup České republiky do EU, což zajistí prakticky volný pohyb občanů ČR po téměř celé Evropě, přinesly nový fenomén - pronájem chaty v zahraničí.

Otevření hranic po roce 1989 a blížící se vstup České republiky do EU, což zajistí prakticky volný pohyb občanů ČR po téměř celé Evropě, přinesly nový fenomén - pronájem chaty v zahraničí.

„Nákup rekreační nemovitosti v zahraničí je pro Čechy zatím přece jen ještě příliš velkým luxusem, který si nemohou dovolit, pronájem chaty je však pro řadu lidí určitě dostupný,“ říká Jaroslav Dvořák, pracovník pražské realitní kanceláře. Podle jeho slov dávají pronájmu chat v zahraničí přednost zejména ti, kteří chtějí mít o dovolené potřebné soukromí a hlavně klid. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že masové turistice prostřednictvím cestovních kanceláří pomalu zvoní hrana a budoucnost je v individuální turistice. Právě pro ni hovoří i stále lepší jazykové vybavení Čechů a jejich schopnost pohybovat se v cizím prostředí.

bitcoin_skoleni

Největší zájem je o jižní Evropu

Stejně jako v případě pronájmu či koupi chaty na území ČR i v cizině rozhoduje především atraktivita dané lokality. Pro Čechy jsou tak nejpřitažlivější oblasti v blízkosti moře, zejména pak v Itálii, Francii, Španělsku a Portugalsku. Zatím příliš velký zájem není o Chorvatsko, naopak se zvyšuje poptávka po bydlení v soukromí v Bulharsku. V zimním období je pak největší zájem o sousední Rakousko či o něco vzdálenější Švýcarsko. Ceny pronájmů chat v atraktivních oblastech začínají přibližně na hranici pěti tisíc korun za týden pobytu, vyšplhat se však mohou i na několik desítek tisíc korun za týden. „Zaznamenali jsme i případy, že si český klient zaplatí týdenní pobyt v luxusním zámečku za 150 tisíc korun,“ tvrdí ředitelka české pobočky jedné z cestovních kanceláří orientující se také na pronájem chat v zahraničí Alice Jančová. Většina klientů, kteří touží po podobných službách, prý pochází ze střední a vyšší třídy a orientuje se na středně vybavené rekreační objekty.

  • Našli jste v článku chybu?