Menu Zavřít

Čeští designéři oslnili na iSaloni

11. 6. 2011
Autor: profit

Na letošním milánském veletrhu designu, který patřil světlům a svítidlům, zazářili také čeští designéři. Na iSaloni se jich představila celá řada, dva z nich na výstavě věnované kompozitnímu materiálu Corian.

Čeští designéři oslnili na iSaloni

Foto: Jaro Design Prague

Výrobci i designéři si od Corianu slibují hodně. Je to totiž materiál, který má znamenat revoluci ve tvarech i využití. I proto se v různých modelech a variacích představil také na milánském veletrhu iSaloni. V rámci výstavy The Fresh Light of Corian svou tvorbu ukázali i René šulc a Jaroslav Větvička. Oba patří k uznávaným českým designérům. René šulc je držitelem několika cen za Vynikající design, ceny za Design roku a Ceny veřejnosti Czech Grand design. Jaroslav Větvička pak získal za svou tvorbu cenu Vynikající studentský design nebo cenu Design Cabinetu ČR.

Zářivá chapadla

René šulc do Itálie přivezl svou stolní a stojanovou lampu Octopus. Ta měla na iSaloni premiéru a hned vzbudila velkou pozornost nejen kvůli svému tvaru, ale i preciznímu řemeslnému zpracování. Lampa je vyrobena právě z Corianu. „Používám technologii 3D tvarování do forem. Lampy jsou náročné na preciznost zpracování, protože na jednoduchém tvaru je všechno vidět, takže to vyžaduje velké nasazení realizačního týmu,“ říká autor. Inspirací pro něj bylo světlo vydávané živými organismy, takzvaná bioluminiscence. „Schopnost vydávat světlo je pro některé organismy velmi užitečná a důležitá. Využívají ji zejména k ochraně před nepřáteli nebo naopak k lákání kořisti či ke komunikaci,“ dodává René šulc. „Při zkouškách možností prosvícení Corianu mi vydávané rozptýlené světlo toto živočišné světlo velmi připomínalo.

Jedním ze světélkujících živočichů jsou chobotnice, podle nichž svítidlo dostalo tvar i název – Octopus. Postupnou stylizací a tvarováním pak autor došel až k velmi abstraktní podobě. „Svítidlo připomíná téměř znak, kde ale zůstávají zachovány hlavní rysy inspirace – tvar těla, oko a chapadla.“ Jako světelný zdroj použil René šulc LED diody, které momentálně představují nejprogresivnější trend v oblasti světelných zdrojů. Zvolil tak vhodný kompromis mezi výkonem a úspornou spotřebou energie. Octopus se jako solitér hodí do větších prostor. Intenzitu jeho světla lze tlumit, dokonce je možné měnit barvy, kterými svítí. Zatím se vyrábí pouze na zakázku.

MM25_AI

Inspirace v historii

Jaroslav Větvička se pro návrh lamp Giulia a Marco inspiroval historickými vzory z 50. a 60. let, pro něž jsou typické ladné a organické tvary. „Chtěl jsem vytvořit nový pěkný tvar, který bude jednoduchý a nekomplikovaný a zároveň bude lahodit oku. Sladit všechny tyto požadavky není přitom vždycky úplně jednoduché,“ říká autor. Corian ale podle Větvičky dovoluje široké možnosti zpracování. Giulia a Marco jsou lampy pro domácí, až intimní atmosféru. „Světlo, které vzniká při rozsvícení, je hodně zajímavé. I mě samotného nakonec příjemně překvapilo,“ říká Jaroslav Větvička. Pro výrobu svítidla Giulia zvolil autor jednoduchou technologii 2D řezání. „Jednodušší technologie by měla ovlivnit i cenu,“ doufá Větvička, kterému se z konceptů Giulia a Marco podařilo vytvořit životaschopný design. Jejich výroba se nyní připravuje. Pozitivní ohlasy měly tyto české výrobky i na iSaloni. „Nerad komentuji cokoli ohledně svého designu, ale mohu zprostředkovat názor ředitele DuPont Corian design studia Milano, kterému se můj návrh velice líbí. Obzvláště hravost a lehkost myšlenky,“ dodává Větvička. Autor přitom nepoužil tento nový materiál poprvé. Na trhu jsou už jeho corianová umyvadla Oase a Muse a Shell a Twin.

  • Našli jste v článku chybu?