Ačkoli současná ekonomická situace spolu s bojovým konfliktem na Ukrajině v mnoha lidech vyvolává strach z finanční nejistoty, čeští dolaroví milionáři zůstávají klidní. Tedy minimálně když přijde řeč na investice. Právě v této oblasti si jsou jisti v kramflecích, ačkoliv potenciální rizika a možné dopady, které může krize mít nejen na domácnosti, ale i celý stát, pochopitelně vnímají.
Zvláště zásadní důležitost přikládají dlouhodobému investování a využití propadů trhů k posílení svých pozic. Přesto, že trhy vysokým výnosům loni příliš nepřály, dokázala valná většina českých dolarových milionářů své příjmy zvýšit. Menší část bohatých si pak nepřipsala výnos ani ztrátu.
„Loňský rok byl z hlediska uchování hodnoty bohatství a potenciálních investičních výnosů nejslabší. Hodnota jmění poklesla 18 procentům českých dolarových milionářů, což je doposud nejvyšší procento zaznamenané v našem průzkumu,“ komentuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Hlavně vše dobře promyslet
Sklenář své tvrzení opírá o průzkum Wealth Report 2022, v němž J&T Banka mapuje postoje a investiční chování 309 českých a slovenských dolarových milionářů. Z analýzy vyplývá, že nad zkušenějšími a staršími investory měla v posledním roce navrch mladá generace. Třetina těchto respondentů zbohatla o více než 10 procent, kdežto starší 50 let navýšili hodnotu svého jmění nejčastěji o dvě až devět procent.
„Růst jmění u zhruba poloviny dolarových milionářů ukazuje, že promyšlená investiční strategie si poradí i s výrazným zhoršením ekonomické situace a zvýšenou volatilitou, kterou jsme v minulém roce pozorovali na akciových trzích,“ říká Sklenář.
Zhruba polovina respondentů si myslí, že jejich jmění poroste i letos, maximálně však o devět procent. Největší zhodnocení pak milionáři očekávají od akcií, neboť jsou dle nich schopny z dlouhodobého hlediska doručit nejvyšší výnos ze všech hlavních tříd finančních aktiv. O něco menší popularitě se těší dluhopisy, ve kterých zároveň část investorů vidí skrytou příležitost.
Kryptoměnová horečka je přežitek
Kromě obou výše uvedených nástrojů nelze opomenout ani příjmy plynoucí z vlastního podnikání, nemovitostí či takzvané private equity investice. I ty dle oslovených sehrají v tvorbě jejich bohatství důležitou roli.
„Můžeme pozorovat, že dolaroví milionáři nyní svá portfolia oproti situaci před deseti lety ve větší míře diverzifikují, lépe vyvažují rizika a porozuměli také faktoru dlouhodobosti,“ dodává obchodní ředitelka J&T Banky Alena Tkáčová. Investoři se podle ní poučili z minulé ekonomické krize a i přes turbulentní vývoj hospodářství a trhů si zachovávají chladnou hlavu, nepropadají panice, a naopak hledají nové příležitosti.
Pokud jde o kryptoměnovou horečku, tu dotazovaní považují za přežitek – ostatně hodnota virtuálních měn se v posledním roce propadla o desítky procent. Zářným příkladem budiž třeba bitcoin, jenž byl v polovině letošního února k mání zhruba o polovinu levněji než před rokem.