Tři čeští europoslanci dnes byli zvoleni místopředsedy výborů Evropského parlamentu. Luděk Niedermayer (TOP 09) se stal prvním místopředsedou hospodářského a měnového výboru, jeho kolega Jan Zahradil (ODS) pak prvním místopředsedou výboru pro mezinárodní obchod a Martina Dlabajová (ANO) místopředsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Niedermayer uvedl, že jeho cílem bude především pokračovat v rozdělané práci, které se ve vedení výboru věnoval už v minulém volebním období. „Především oblast férového zdanění, prevence praní špinavých peněz, dokončení bankovní unie, ale i budoucí ekonomické vztahy se Spojeným královstvím jsou témata, která vyžadují velký kus práce na hledání kompromisního a zároveň funkčního řešení,“ uvedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB v tiskové zprávě Evropské lidové strany (EPP).
Zásadní je podle něj rovněž udržení fiskálních pravidel, která by měla pomoci zabránit tomu, aby státy prováděly neudržitelnou a nezodpovědnou rozpočtovou politiku.
Zahradil na twitteru napsal, že se na své působení ve výboru pro mezinárodní obchod těší. „Čeká nás ratifikace obchodních dohod EU s Vietnamem a zeměmi Mercosur, dokončení obchodních jednání s Austrálií a Novým Zélandem, nový start jednání s USA a mnoho dalšího,“ uvedl europoslanec, který byl rovněž v nedávných eurovolbách lídrem konzervativní frakce ECR a tedy jejím kandidátem na předsedu Evropské komise.
Byl jsem právě zvolen 1.místopředsedou #EP výboru pro mezinárodní obchod INTA @EP_Trade. Těším se na to: čeká nás ratifikace obchodních dohod #EU s Vietnamem a zeměmi Mercosur, dokončení obchodních jednání s Austrálií a Novým Zélandem, nový start jednání s USA a mnoho dalšího.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) 10. července 2019
Dlabajová se stala místopředsedkyní ve vlivném výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), na kterém se kromě jiného v minulém volebním období opakovaně probíraly otázky možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. „Toho, že mě kolegové potvrdili jako místopředsedkyni výboru pro rozpočtovou kontrolu, si velmi vážím. Beru to jako ocenění mé práce (v předešlém volebním období),“ uvedl Dlabajová.
Zvolen dnes naopak nebyl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se ucházel o místopředsednickou funkci ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Volba ale byla odložena na příští týden poté, co jako předsedkyně výboru neprošla kandidátka ECR a někdejší polská premiérka Beata Szydlová (PiS).
Jsem rád, že jsem se dostal do vedení klíčového výboru @EP_Economics .Jsem tam jediný zástupce @EPPGroup a jediný poslanec ze zemí mimo eurozónu.
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 10. července 2019
Nicméně, funkci bych nezískal bez dobrého volebního výsledku naší kandidátky a podpory ostatních poslanců z ní. Patří jim velký dík! pic.twitter.com/jjOYDdxTwO
Už dopředu totiž liberální frakce Obnova Evropy avizovala, že nepodpoří žádné kandidáty polské PiS i maďarské vládní formace Fidesz, tedy vládních stran v zemích, které mají v EU potíže s kvalitou právního státu. Podle europoslance Zahradila byli dnes podobným způsobem odmítáni i další lidé z protiimigračních formací, třeba ze španělské strany Vox či německé AfD, kandidující na místopředsednické funkce ve výborech EP.
Předsedou stálého výboru europarlamentu byl dříve z českých europoslanců Miroslav Ouzký (ODS), který v letech 2007 až 2009 šéfoval výboru pro životní prostředí a který byl v letech 2004-2007 i místopředsedou Evropského parlamentu. V roce 2014 se předsedou významného výboru pro právní záležitosti stal lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.
Dále čtěte:
Výborná zpráva i pohrdání voliči. Nominace von der Leyenové vzbudila v Česku rozporuplné reakce
Problematické dotace. Češi evropské peníze využívají často neefektivně, shodují se analytici
Británie odejde z EU do listopadu, myslí si šéf EK Juncker
Babiš škrtá rozpočet na předsednictví EU. Výdaje chce snížit na 1,3 miliardy korun
Česko má dva místopředsedy europarlamentu. Uspěli Charanzová a Kolaja
Nový šéf Evropské rady Michel: Výzvy před EU jsou zároveň příležitostmi