Menu Zavřít

Čestný doktorát pro krále

5. 3. 2010
Autor: Euro.cz

Panovník hovořící plynně česky nemá ve své domovině ani českou ambasádu

Nejvyšší vládce Kambodže a baletní mistr Norodom Sihamoni převezme na pražské Akademii múzických umění (AMU) čestný doktorát. Do Česka přijede 14. března. Ministerstvo zahraničí nechtělo s výjimkou potvrzení data návštěvy tuto převážně soukromou cestu blíže komentovat. Zvláštností zůstává, že ačkoli jde o jediného krále na světě, který hovoří plynně česky, náš stát v Kambodži nemá ani vyslanectví. Tuto asijskou zemi proslulou mimo jiné palácovým komplexem Angkor Wat diplomaticky obsluhuje ambasáda v sousedním Thajsku. Rostoucí turistický ruch přivádí do Kambodže investory z Ruska a Asie. Češi se mohou „pochlubit“ za první polovinu roku 2009 pasivním saldem 5,5 milionů dolarů.

Máma z Jižního města Převzetí titulu bude Sihamoniho jediné veřejné vystoupení. K České republice má však silné pouto. Jako mladého prince ho v roce 1962 vyslal do tehdejšího Československa jeho otec a kambodžský král Norodom Sihanuk. Následník trůnu v Praze vychodil základní školu, konzervatoř a studia završil absolvováním AMU jako baletní tanečník. „Sihamoni jezdí do Prahy každý rok. Má na Jižním Městě adoptivní maminku, která se o něj starala, a bývalé spolužáky ze studií. Nechce ale okolo toho dělat humbuk,“ prozradil týdeníku EURO zdroj z ministerstva zahraničí. Až donedávna se přitom mělo za to, že poslední návštěva Sihamoniho v České republice byla v září 2006. Tehdy se v Národním divadle konalo představení Kambodža v Praze, na němž vystoupila i kambodžská Královská taneční akademie.

bitcoin_skoleni

Románový životopis Současný král má za sebou pestrou minulost. Po pobytu v Československu odjel studovat filmovou režii do komunistické Severní Koreje. Domů se vrátil až za hrůzovlády Rudých Khmerů. Ti jej nejprve vylákali k cestě do Kambodže,a ihned jej poslali do domácího vězení. Po pádu brutální diktatury (1979), jež si vyžádala podle některých odhadů až dva miliony lidských životů, se Sihamoni opět vydal do zahraničí. Tentokrát do Francie, kde dvacet let vyučoval balet a naučil se výborně francouzsky. Pravidelně také navštěvoval přátele v Československu a později v České republice. Kvůli zájmu o kulturu byl jmenován velvyslancem Kambodže v UNESCO se sídlem v Paříži. Je přitom známo, že předtím odmítl stát se velvyslancem ve Francii. Životní dráha kambodžského světoobčana hovořícího francouzsky, česky, rusky a anglicky nabrala nový směr po nečekané abdikaci jeho otce v říjnu 2004. Od té doby má Kambodža krále baleťáka, o němž se říká, že je gay. Otec Norodom Sihanuk o svém synovi prohlásil: „Miluje ženy jako sestry.“ Sihamoni, který nemá potomka, si s orientací hlavu neláme. V Kambodži totiž v případě neexistence pokračovatele rodu volí nového krále takzvaná Rada trůnu.

Paradoxy spolupráce „Je to v tisícileté historii poprvé a nadlouho pravděpodobně i naposled, co kambodžský král umí česky,“ připomíná Hynek Kmoníček, náměstek ministra zahraničí. Dodává, že pokud by se našly v rozpočtu ministerstva peníze, první ambasáda, kterou by Česko v zahraničí otevřelo, by byla právě v Kambodži. Zatím se Češi musejí spokojit s ambasádou v sousedním Thajsku. V současnosti se Česko věnuje převážně humanitární pomoci této rozvojové zemi. Kambodžané se mohou účastnit projektu Medevac našeho ministerstva vnitra, jenž pomáhá vážně nemocným dětem z válkou či jinak postižených oblastí světa, kde není možnost místní léčby. Kambodža je pro tento projekt ideálním cílem. V rozmezí let 1975 až 1979 režim Rudých Khmerů se zvrácenou ideologií zlikvidoval téměř veškerou inteligenci země včetně učitelů a lékařů.

  • Našli jste v článku chybu?