Menu Zavřít

Dohodnuto. Odstavenou elektrárnu Varna prodává ČEZ Bulharům

31. 10. 2017
Autor: ČEZ

Energetická firma ČEZ prodá černouhelnou elektrárnu Varna bulharské společnosti SIGDA OOD. Její nabídku ČEZ vybral jako nejlepší ve výběrovém řízení a s firmou se už dohodl na podmínkách transakce. Konečná cena bude stanovena k datu prodeje. Elektrárna Varna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena.

„Transakce podléhá schválení bulharským úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl dnes mluvčí. ČEZ provoz elektrárny zastavil od začátku předloňského roku kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny. Země o něj usilovala, když zařízení nesplňovalo evropské ekologické limity. Na podzim roku 2014 ČEZ oznámil, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding nedohodl na financování modernizace elektrárny.

ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v zemích jako jsou Německo a Francie. Loni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.


Exministr Kuba spouští výrobu úložišť energie. Hlavním odběratelem bude ČEZ

 Firma OIG Power většinově ovládaná exministrem průmyslu Martinem Kubou uvádí na trh zařízení pro ukládání energie ze solárních panelů. Určeno je pro bohatší domácnosti, které touží po energetické nezávislosti.


K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle tehdejšího vyjádření rozhodla po zásazích bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ v zemi a kvůli dlouhodobě se nezlepšující kritické situaci na tamním energetickém trhu. Firma vznesla nároky v řádu stovek milionů eur.

ČEZ v září uvedl, že na užším seznamu zájemců o koupi majetku v Bulharsku je pět uchazečů. Majetek ČEZ v Bulharsku zahrnuje kromě elektrárny Varna distribuci elektřiny a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tři zájemci měli zájem o celý balíček, jeden pouze o elektrárnu a další o vše bez elektrárny. O prodeji chce ČEZ rozhodnout do konce roku. ČEZ v Bulharsku nadále hledá kupce pro společnosti CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria a Free Energy Project Oreshets.

MM25_AI

ČEZ
ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Na bulharský trh vstoupila firma v roce 2004. Její distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země.

Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie. Firma podle výroční zprávy ČEZ loni vykázala čistý zisk 343 milionů korun. Provozní výnosy činily 5,6 miliardy korun.

Přečtěte si také:

ČEZ pokračuje v německé expanzi. Koupil poskytovatele energetických služeb Elevion

ČEZ dál nakupuje v Německu. Získal 14 větrných turbín

Tado i tady. ČEZ chce do českých domovů dostat chytré topení


  • Našli jste v článku chybu?