Menu Zavřít

ČEZ chystá razantní odklon od uhlí

26. 9. 2017
Autor: Martin Pinkas, Euro

Většinu starých hnědouhelných bloků odstavíme do konce roku 2025 z provozu, slibuje vedení Skupiny ČEZ. Konkrétní čísla zveřejnilo v nové prezentaci určené pro investory do firemních akcií a dluhopisů. Ještě loni ČEZ provozoval staré hnědouhelné elektrárny o výkonu 3400 megawattů. Otázkou zůstává, jestli staré uhelné kotle odstaví z provozu, nebo některé z nich prodá.

V roce 2020 jich má zůstat jen necelá polovina a o pět let později pouhých 600 megawattů. Odstavení se bude týkat neobnovených bloků Elektráren Prunéřov a Ledvice, části Elektrárny Mělník a zřejmě také největší uhelné Elektrárny v Počeradech. V j e j ím případě je ve hře i prodej na základě opce uzavřené před čtyřmi lety s Vršanskou uhelnou byznysmena Pavla Tykače.

Právě touto spornou metodou - ostře kritizovanou zástupci ekologických organizací - prováděl ČEZ odklon od uhlí v minulých letech. Před čtyřmi lety prodal Elektrárnu Chvaletice firmě uhelných magnátů Pavla Tykače a Jana Dienstla, před necelým rokem převedl starobylou Elektrárnu Tisová v Karlovarském kraji do vlastnictví Sokolovské uhelné.


Bez uhlí, ropy a jádra. Elita vymyslela plán

 Hywind


V provozu naopak zůstane 2210 megawattů výkonu obnovených uhelných bloků v Ústeckém kraji. „Dlouhodobě je v Česku uhlí pro obnovené Elektrárny v Tušimicích a Prunéřově a nový blok v Ledvicích. Pak již zbývá jen uhlí pro teplárenské provozy, což je oněch zmíněných 600 megawattů,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Odklon od uhlí je tažen vyčerpáváním ložisek v rámci těžebních limitů v severních Čechách, zpřísňováním ekologických limitů i rostoucími náklady na nákup emisních povolenek. Pokles má být kompenzován nárůstem aktivit v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V posledním roce ČEZ „rozjel“ ve velkém stylu nákup větrných farem na území Německa, získal též projekty na stavbu větrníků ve Francii. Vedle elektráren na pevné zemi se ČEZ poohlíží i po projektech umístěných na moři.

bitcoin_skoleni

Zcela opačnou strategii zvolil konkurenční Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským. Ten se v minulém týdnu pochlubil odkoupením 750megawattové černouhelné elektrárny Mehrum u Hannoveru.

Čtěte také:

Tado i tady. ČEZ chce do českých domovů dostat chytré topení

Dobře pro ČEZ, špatně pro spotřebitele. Cena elektřiny na burze strmě roste

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent


  • Našli jste v článku chybu?