Energetická skupina ČEZ zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. ČEZ se k tomu rozhodl po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností v zemi a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.
S bulharskými úřady má ČEZ problémy delší dobu. Loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Z dalšího zneužití dominantní pozice pak obvinil úřad ČEZ letos v květnu.
Společnost dnes uvedla, že opakovaně vyzývala bulharskou vládu k urychlené nápravě současného stavu a kompenzaci vzniklých škod. Připomněla, že v listopadu loňského roku zaslala bulharské vládě formální předžalobní výzvu, ve které žádala o vyřešení sporu smírčí cestou a vyhradila si právo zahájit investiční arbitráž.
Bulharská strana podle firmy možnost řešení sporu smírčí cestou během této doby nevyužila. „Jsme připraveni chránit naše investice všemi možnými prostředky, a arbitráž je tudíž dalším logickým krokem,“ uvedl dnes šéf divize vnější vztahy a regulace ČEZ Ivo Hlaváč.
ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné i černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
Opakované problémy ČEZ s bulharskými úřady |
---|
2013: 10. února - V řadě bulharských měst propukly protesty proti údajně předraženým cenám elektřiny. Účastníci se mimo jiné dožadovali znárodnění distribučních sítí v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro. 19. února - Bulharský premiér Bojko Borisov se pokusil zmírnit protesty obyvatel příslibem snížení cen elektřiny a tvrdého postupu proti ČEZ. Státní regulační úřad zahájil proces, který mohl vést k odebrání licence ČEZ Bulgaria. O den později Borisov podal demisi. 27. února - Bulharská prokuratura, regulační úřad a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. 17. března - Bulharský generální prokurátor požádal o odebrání licence ČEZ. 28. března - Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie. 29. března - ČEZ poslal k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. 16. dubna - Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ. 28. června - Bulharský parlament schválil změny umožňující snížení cen elektřiny. 14. listopadu - Bulharský energetický regulační úřad rozhodl zastavit řízení o odebrání licence ČEZ. Nenašel pochybení. 31. prosince - ČEZ oznámil, že se bude soudní cestou bránit proti rozhodnutí bulharského regulátora snížit ceny elektřiny. |
2014: 16. března - Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí údajné dlužné poplatky. Firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN jakékoliv dluhy odmítly s tím, že NEK naopak dluží jim. 19. března - Bulharský regulátor zahájil další kroky k odebrání licencí na prodej elektřiny firmám ČEZ, Energo-Pro a EVN, jež ve stanovené lhůtě neuhradily údajný dluh vůči NEK. 13. května - Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití postavení na trhu. Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu prý stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup k rozvodným sítím. 14. května - Bulharský regulátor oznámil, že hodlá pokutovat ČEZ a Energo-Pro i EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008. 25. července - Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití dominantního postavení. Údajně znesnadňovaly změnu dodavatele a nákup energie na volném trhu. 13. prosince - ČEZ oznámil, že od ledna 2015 zastavuje provoz uhelné elektrárny ve Varně, která nesplňovala ekologické limity. |
2015: 18. května - Bulharský antimonopolní úřad vyměřil tamní divizi ČEZ pokutu 1,25 milionu leva (17,5 milionu Kč) za zneužívání dominantní pozice. ČEZ odkládal podpis dohody o koupi zařízení potřebného k připojení bulharského investora k síti. 2. června - Antimonopolní úřad v Bulharsku udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným ČEZ, Energo-Pro a EVN za zneužívání dominantního postavení na trhu. Nejvíce měl zaplatit ČEZ, a to 558.446 leva (7,8 milionu Kč). 19. listopadu 2015 - ČEZ oficiálně oznámil bulharské vládě záměr vést mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. |
2016: 16. května - Bulharský úřad obvinil jeden z distribučních podniků ČEZ z dalšího zneužívání dominantního postavení na trhu. Distribuční podnik ČEZ konal podle úřadu proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti. |
Přečtěte si o dalších nárocích energetické firmy:
ČEZ žaluje státní firmu OTE o téměř 2 miliardy
ČEZ chce po Škodě JS miliardy za odstávky Dukovan