Menu Zavřít

ČEZ v Rumunsku: letos investuje do sítí miliardu, větrné elektrárny prodávat nechce

19. 2. 2018
Autor: ČEZ

Energetická skupina ČEZ plánuje letos investovat do energetických sítí v Rumunsku zhruba miliardu korun, řekla mluvčí společnosti Alice Horáková. Výše je podle ní podobná jako v uplynulých několika letech.

Ředitel ČEZ v Rumunsku Martin Zmelík dnes agentuře Bloomberg také řekl, že ČEZ neplánuje prodat větrné elektrárny, které má v zemi na pobřeží Černého moře. „Po mnoha legislativních změnách, které v minulých letech trh se zelenou elektřinou významně ovlivnily, se zdá, že se situace stabilizovala,“ uvedl.

ČEZ vstoupil na rumunský trh v roce 2005. Vlastní zde vodní elektrárny v oblasti Reşita o instalovaném výkonu asi 22 megawattů (MW) a větrné parky Fantanele-Cogealac s instalovaným výkonem 600 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.


Rozdělení ČEZ na čistou a špinavou část je dobrý nápad. Čtěte rozhovor s Danielem Benešem

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš


Horáková dnes uvedla, že v loňském roce vyrobily rumunské větrné elektrárny firmy rekordních 1,3 terawatthodin elektřiny, o 14 procent více než v roce 2016. „Distribuční společnost Distributie Oltenia obsluhuje 1,47 milionu zákazníků v sedmi oblastech. Prodejní společnost CEZ Vanzare prodala v roce 2016 zákazníkům 3369 gigawatthodin elektřiny, s postupnou liberalizací trhu rovněž rozvíjí prodej plynu firmám i domácnostem,“ dodala. V zemi rovněž působí tradingová společnost CEZ Trade Romania.

bitcoin školení listopad 24

Do energetických sítí se investuje také v Česku. ČEZ Distribuce podle dřívějších informací plánuje letos vydat na výstavbu a rekonstrukci tuzemských přenosových sítí více než 11 miliard korun. Další tuzemský distributor elektřiny, E.ON, pravidelně vynakládá na investice v této oblasti v Česku přes tři miliardy korun ročně.

Čtěte také:

O rozdělení ČEZ rozhodnou experti. Vybere je vláda a ministerstva

Příběh kotelníka 2.0. Jak se elektrokotle využívají ke stabilizaci přenosové soustavy

Rekordní rok Temelína. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin elektřiny


  • Našli jste v článku chybu?