Menu Zavřít

ČEZ může být rád

11. 7. 2002
Autor: Euro.cz

Nový majitel lukrativního pozemku bude znám do konce roku

V současné době bychom v centru Prahy našli jen málo nezastavěných stavebních parcel, které již „nezabrala“ některá z developerských společností. Výjimkou je prostranství za obchodním domem Tesco u stanice metra Národní třída. Zatím na něm našli útočiště stánkaři a hejna holubů, které v nočních hodinách střídají bezdomovci. Nevábný obrázek lukrativního místa v centru Prahy se ale brzy změní. Majitel pozemku – Dopravní podnik hlavního města Prahy (DP) vyhlásil na konci minulého roku mezinárodní výběrové řízení na jeho využití. „Chceme najít osobu, která uskuteční svým jménem a na svůj náklad dohodnutou zástavbu a odkoupí v lokalitě od Dopravního podniku jeho nemovitosti zatížené ve prospěch provozu metra,“ sdělil týdeníku EURO Milan Houfek, generální ředitel DP.

Seznam podmínek.

Tříkolová soutěž by měla být skončit ještě v letošním roce. Jména společností, které se do soutěže přihlásily, zadavatel zatím přísně tají. „Zájem projevilo 36 uchazečů, vesměs jde o známé developerské společnosti, mezi nimiž jsou i zahraniční firmy,“ řekl Houfek. I když developeři soutěží o jedny z posledních volných pozemků v historickém centru Prahy, na kterých je možné stavět a nikoliv jen rekonstruovat již stojící budovy, potenciální vítěz rozhodně nebude mít jednoduchou situaci. Parcela se totiž nachází v Pražské památkové rezervaci, a proto její využití regulují poměrně přísné podmínky. Jak budou pozemky za obchodním domem Tesco využity, napověděla architektonická soutěž, kterou v roce 2000 vyhlásil pražský magistrát. Na základě jejího vyhodnocení byly zpracovány „zastavovací podmínky“, které jsou nyní pro developery závazné. Ti musí dodržet strukturu zástavby a její výškové členění. Důležitou součástí projektů je také řešení vestibulu metra. Podmínky stanoví, že mohou být zkráceny eskalátory, takže by se vestibul metra posunul do prvního podzemního podlaží. Nově by mělo být vybudováno i podzemní parkoviště. Z hlediska využití budoucího komplexu podmínky stanovují, že alespoň na polovině plochy vzniknou bytové prostory, ve zbylé části se počítá s kancelářemi, obchody a kulturním a společenským zařízením. Náklady na projekt odhaduje Milan Houfek na několik miliard korun.

MM25_AI

Místo bezdomovců.

Podobu místa, které dnes přitahuje různé pochybné existence, změnila v sedmdesátých letech výstavba obchodního domu Máj (dnes Tesco), kvůli němuž byla zbourána novogotická stavba. Další zásah znamenala výstavba metra. Realitní odborníci věří, že právě vznik polyfunkčního centra může znamenat rozvoj celé lokality. „Dříve zanedbaná čtvrť Karlín se pozvedla díky novým projektům, jako jsou Palác Karlín a Corso. Pokud by za Tescem vznikl podobný polyfunkční projekt, architektonicky dobře řešený, byl by přínosem pro celé centrum,“ tvrdí Zdeňka Klapalová, ředitelka mezinárodní poradenské společnosti v oblasti realitního trhu Knight Frank. Úspěšně ukončené výběrové řízení na využití pozemků by mohlo zvednout hodnotu i bývalého sídla společnosti ČEZ, které stojí v sousedství parcely. Historicky cenná budova z meziválečného období je již několik měsíců na prodej. Zatím se ale kupec nenašel. Jedním z důvodů, proč poměrně složitá transakce ještě nebyla dokončena, je i vysoký finanční požadavek společnosti ČEZ, který se pohybuje v rozmezí 800 milionů až jedné miliardy korun.

Cenu ovlivňuje i okolí.

Informaci, že přívětivější podoba místa za obchodním domem Tesco by mohla zvýšit cenu objektu, potvrdila i ředitelka realitní společnosti Knight Frank, která byla pověřena nalezením kupce. „Hodnota nemovitosti není dána pouze tím, jak vypadá, ale i jejím okolím. Pokud tedy dojde k rozvoji regionu, zvýší se i hodnota nemovitosti,“ říká Klapalová. Dodala, že při prodeji budovy není jediným kritériem cena, ale i serióznost zájemce, kvalita záměru a ostatní podmínky transakce. „V současné době jednáme se třemi až čtyřmi zahraničními společnostmi, které mají zkušenosti s developmentem nemovitostí podobného rozsahu, a vybíráme nejlepší projekt,“ řekla Klapalová. I když podobná multifunkční centra, jaké má vzniknout i v blízkosti Národní třídy, rostou v Praze jako houby po dešti, nikdo se neobává, že by se nenašel nájemce. A to i přestože v současné době, na rozdíl od počátku 90. let, kdy byl nedostatek moderních kancelářských a obchodních prostor, mají úspěch zaručeny pouze kvalitní developerské projekty, které jsou připraveny se znalostí trhu a kromě komerční hodnoty jsou zajímavé i svou architekturou. „Příkladem jsou stavby společností AIG Lincoln nebo Real Estate Karlín. Takové projekty mají většinou nájemce již před dokončením. Díky rostoucí konkurenci na trhu se do budoucna udrží pouze zkušení developeři,“ míní Klapalová.

  • Našli jste v článku chybu?