Menu Zavřít

ČEZ pokračuje v investicích do energetických služeb, ovládne čtyři další firmy

1. 12. 2017
Autor: Rasch Jan/Euro

Skupina ČEZ dále investuje do segmentu komplexních energetických služeb ESCO. Společnost kupuje většinové nebo stoprocentní podíly ve čtyřech dalších firmách v této oblasti. Hodnotu investic nespecifikovali.

Takzvaným ESCO službám (ESCO - Energy Service Company) se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie - ČEZ ESCO a ESCO International. Prostřednictvím ČEZ ESCO firma kupuje 51procentní podíl ve výrobci a dodavateli osvětlení Hormen CE a zcela ovládne dodavatele vzduchotechniky AirPlus a firmu Easy Power, která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy.

Pod ESCO International pak bude spadat společnost OEM Energy, která je jedním z lídrů na polském trhu se solárními panely a tepelnými čerpadly. ČEZ v ní kupuje 51procentní podíl s opcí na pozdější získání zbylé části. Ředitel ESCO International Jaroslav Macek dnes uvedl, že v Polsku je společnost před podpisem ještě jedné další akvizice, a to v oblasti modernizace tepelného hospodářství. „Jedná se o firmu, která je větší než OEM Energy,“ podotkl.

„Zájem o komplexní energetické služby zaměřené na decentrální energetiku a úsporná řešení roste v celé Evropě. Ambiciózní environmentální cíle Evropské unie a požadavky zákazníků na individualizovaná chytrá řešení dokládají, že tento trend bude trvalý,“ uvedl dnes člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani.


ČEZ zveřejnil cenu za Elevion: zaplatil pět miliard


Firma ČEZ ESCO, která se zaměřuje na český a slovenský trh, vznikla v roce 2014. Skupina pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství či výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Má 1600 zaměstnanců. Tržby skupiny za ESCO služby činily loni přes tři miliardy korun, letos je firma očekává ve výši 4,9 miliardy korun, příští rok pak zhruba na úrovni osmi miliard korun. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy koruc, meziročně o tři procenta méně.


ČEZ chystá razantní odklon od uhlí. Čtěte více

Mostecká uhelná společnost


Pod ESCO International patří tři dceřiné společnosti - ČEZ ESCO Polska, OEM Solar a německá skupina Elevion, prostřednictvím které letos ČEZ vstoupil na ESCO trh v Německu. ČEZ za Elevion zaplatil 5,03 miliardy korun. ESCO International má téměř 2000 zaměstnanců a odhadované roční tržby ve výši devět miliard korun. V roce 2017 však na ČEZ připadne jen poměrná část od doby, kdy byly akvizice dokončeny.

ČEZ dnes uvedl, že Česko, Slovensko, Německo, Polsko a případně Rumunsko jsou země, na které se chce firma v oblasti ESCO v první fázi soustředit. „V následující etapě jsou pak přirozeným cílem pro rozvoj další země západní Evropy,“ dodal ředitel ESCO International Jaroslav Macek.

„V České republice potřeba akvírovat slábne a spíše se budeme zaměřovat na organický růst, to znamená obchodní růst, kde nabídneme ta řešení našim zákazníkům. Na nových trzích samozřejmě předpokládám, že nejprve vstoupíme a vybudujeme nějakou základní bázi akvizičně a potom bude navazovat organický růst,“ dodal Cyrani.

ebf - tip - debata

Čtěte také:

Tado i tady. ČEZ chce do českých domovů dostat chytré topení

Dobře pro ČEZ, špatně pro spotřebitele. Cena elektřiny na burze strmě roste

Tajemství prodeje bulharské elektrárny ČEZ. Kupec z ní může udělat plynový terminál

Více jádra, větru i prodej akcií. Zisk ČEZ stoupl na téměř 17 miliard

 Elektrárna Prunéřov, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).