Menu Zavřít

ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv, bude ale v mírnějším režimu

4. 7. 2019
Autor: Archiv MF

Energetická společnost ČEZ i další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Bude se na ně ale vztahovat mírnější režim, jaký má například národní podnik Budvar. Změnu přinese novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

Předloha, za níž stojí Piráti, ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti ale nebudou muset zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Půjde podle dřívějších informací kromě společnosti ČEZ také o České dráhy, Čepro, ČD Cargo nebo o Pražskou plynárenskou.

Mají mít některé státní či polostátní firmy výjimku z registru smluv?

Už zavedený mírnější režim míří obecně na firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Piráti naopak původně navrhovali tento změkčený režim svou novelou zcela zrušit.

Státní podniky spadající pod ministerstvo obrany nově nebudou muset zveřejňovat smlouvy, které se týkají zajišťování obrany Česka. Nadále ale bude možné žádat o tyto smlouvy podle zákona o svobodném přístupu k informacím.


Čtěte komentář: Peking místo Palerma


Výjimku mířící na ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Piráti poukazují na to, že ustanovení využily například i České dráhy a další společnosti, které vydaly dluhopisy. Nezveřejňují se tedy podle nich smlouvy v řádech miliard korun ročně.

Zákon o registru smluv se vztahuje například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od předloňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná.

Esej: Jak odtajnit ČEZko

 Jak odtajnit ČEZko, ilustrace

Přečtěte si také:

Bisnode: Klesá podíl firem, které neodvádějí daň z příjmu. Stále jich je ale většina

Nejvíce českých firem loni koupili Ukrajinci, Slováci a Rumuni

Zákon o registru smluv dál platí, rozhodl Ústavní soud. Senátoři varují před miliardovými škodami

Bisnode: Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony

FIN25

Létající kanceláře: na „dobrých adresách“ sídlí tisíce firem

Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností

  • Našli jste v článku chybu?