Menu Zavřít

ČEZ se chce stáhnout z Rumunska, většinu tamních firem nabízí k prodeji

9. 9. 2019
Autor: Jan Rasch/Euro

Energetická skupina ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, chce prodat většinu svých tamních aktiv. Zájemci se o ně mohou hlásit do 25. září, následovat bude výzva k předložení nezávazných nabídek. ČEZ zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část tradingu. Kroky jsou v souladu s novou strategií skupiny, podotkla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

ČEZ do možného prodeje zařadil společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania. Investoři mohou vyjádřit svůj zájem jak o všechna aktiva v jednom celku, tak o jednotlivé firmy zvlášť. Testování zájmu trhu pro ČEZ zajišťuje Société Générale.

Prodej rumunských společností je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou letos v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ naopak rozvíjet doma i v zahraničí.

Z prodeje firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.


Infografika: Solární elektrárny jsou nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny

 Infografika, bujení solární energetiky


Aktiva ČEZ v Rumunsku zahrnují jednu z největších distribučních společností v zemi s portfoliem 1,4 milionu zákazníků, největší větrný park vybudovaný na pevnině v Evropě Fantanele-Cogealac, modernizovaný hydroenergetický systém Reşita sestávající ze čtyř přehradních nádrží a čtyř malých vodních elektráren a prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům, uvedla firma v dnešním inzerátu v Hospodářských novinách.

Na rumunský energetický trh vstoupil ČEZ v roce 2005 koupí jedné z tamních distribučních společností. Rumunská aktiva od začátku podle firmy generují pozitivní provozní zisk EBITDA.

Dále čtěte:

Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu

Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

Dostavbu jádra bude platit ČEZ. V případě problémů ji ale bude dotovat stát

bitcoin školení listopad 24

ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv, bude ale v mírnějším režimu

ČEZ zvýšil zisk o 45 procent. Těžil z vyšší prodejní ceny elektřiny

  • Našli jste v článku chybu?