Menu Zavřít

ČEZ slaví 25 let své existence

1. 5. 2017
Autor: Rasch Jan/Euro

Skupina ČEZ je jako dominantní výrobce a prodejce elektrické energie v Česku jednou z největších a také nejvlivnějších firem v zemi. Jako firma, která ovlivňuje ceny elektrické energie a která stále ještě z většiny patří státu, jemuž generuje miliardové příjmy, je v centru zájmů politiků, médií i veřejnosti. Akciová společnost ČEZ vznikla před 25 lety - do obchodního rejstříku byla zapsána 6. května 1992.

Nově založená akciová společnost ČEZ navázala na činnost státního podniku České energetické závody, který byl monopolním výrobcem a distributorem elektřiny v zemi. V roce 1990 měl téměř 57.000 zaměstnanců. V polovině roku 1990 se z ČEZ vyčlenily distribuční energetické závody. Ze zbylé části založil Fond národního majetku ČR v roce 1992 ČEZ, a.s.

V roce 2003 vznikla současná Skupina ČEZ, která se vytvořila spojením ČEZ, a.s. s pěticí distribučních společností. O znovuzačlenění distribučních firem do společnosti rozhodla vláda poté, co začátkem roku 2002 zrušila tendr na prodej státního podílu v ČEZ a distributorech. ČEZ od státu koupila podíly v osmi distributorech a stát na oplátku získal od ČEZ podíl v přenosové soustavě ČEPS. Transakci podmínil antimonopolní úřad prodejem části distributorů. V roce 2007 se ČEZ spojil s někdejší Středočeskou, Severomoravskou, Severočeskou, Východočeskou a Západočeskou energetikou.

Skupina ČEZ patří mezi deset největších energetických uskupení v Evropě, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak podle počtu zákazníků. Společnost je největším výrobcem elektřiny v Česku. Je také dodavatelem plynu a tepla, firmy ze skupiny působí v oblasti těžby surovin, telekomunikací, informatiky, jaderného výzkumu, projektování, výstavby a údržby energetických zařízení nebo zpracování vedlejších energetických produktů.

Podívejte se na výběr z důležitých elektráren ČEZ v Česku:

Společnosti Skupiny ČEZ ke konci loňského roku vlastnily výrobní zdroje s instalovaným výkonem 15,6 GW. Loni vyrobily elektrárny ČEZ 61,1 TWh elektřiny. Společnost vlastní jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a osm uhelných elektráren (nejvýkonnější jsou Prunéřov, Mělník a Počerady). Společnost provozuje i vodní, sluneční a větrné elektrárny, teplárny, bioplynové stanice či kogenerační jednotky.

Loni Skupina ČEZ zahrnovala celkem 113 společností v ČR i zahraničí. V zahraničí se zaměřuje střední a jihovýchodní Evropu a na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Skupina vlastní nebo spoluvlastní výrobní či distribuční aktiva v Německu, Polsku, Rumunsku, Bulharsku a v Turecku, celkem zaměstnává zhruba 27.000 lidí.

Společnosti Skupiny ČEZ v roce 2016 prodaly konečným zákazníkům 37,5 TWh elektřiny a 8,2 TWh plynu. V Česku ČEZ dodává elektřinu a plyn 2,7 milionu koncových zákazníků.

Elektrárna ČEZ v Turecku

V čele společnosti stojí od roku 2011 Daniel Beneš. Ten vystřídal dlouholetého šéfa Martina Romana, který firmu vedl v letech 2004 až 2011 a který stál za expanzí ČEZ do zahraničí. Místa ve vedení ČEZ patří k nejvýznamnějším manažerským postům v zemi a jejich obsazování bylo vždy pod politickým vlivem. V čele firmy se vystřídalo sedm manažerů, před Romanem to byli Petr Karas (1992-99), Milan Černý (1999), Theodor Dvořák (1999-00), Jaroslav Míl (2000-03) a Petr Vobořil (2003-04).

Největším akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 69,8 procenta akcií. Zhruba 30 procent akcií ČEZ bylo zařazeno do kupónové privatizace. Od roku 2001 vyplácí ČEZ svým akcionářům pravidelně dividendy, stát tak od společnosti ročně dostával zhruba 15 miliard korun za rok. Letos ČEZ oznámil, že skupině loni meziročně klesl čistý zisk o 29 procent na 14,6 miliardy korun a tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy Kč. Představenstvo proto bude navrhovat dividendu za loňský rok 33 korun na akcii, což by státu vyneslo 12,4 miliardy korun. Celkem Skupina ČEZ od roku 1992 odvedla českému státu na daních, dividendách a darech 570 miliard korun.

MM25_AI

Dále čtěte:

ČEZ do roku 2035 odstaví více než polovinu uhelných zdrojů

Lokální firmy mají zájem o bulharské projekty ČEZ

Solární kocovina: policie zajistila více než 20 milionů dceřiné firmy ČEZ

Fotografie


  • Našli jste v článku chybu?