ČEZ působí na tamním trhu od roku 2009, kdy koupil 37procentní podíl v elektrárenské společnosti Akenerji. Současně s místním partnerem Akkok Group převzal rozvodnou síť a dodávky elektřiny v regionu Sakarya východně od Istanbulu. Hlavně v posledních letech je však podnikání polostátní české společnosti v Turecku silně ztrátové.
Podle vyjádření Skupiny ČEZ je problém v oslabujícím kurzu turecké měny. „Celková ztráta Akenerji je způsobena zejména výrazným poklesem kurzu turecké liry v roce 2017 a z toho plynoucího účetního přecenění dolarových úvěrů, což eliminuje kladný provozní výsledek Akenerji,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Dotační králové v poločase: Nejvíc z EU vyčerpá provozovatel sítě ČEPS
Nejhorší výsledky vykazuje paroplynová elektrárna Egemer, která jen za loňský rok prodělala v přepočtu 2,3 miliardy korun. V minusu jsou také další společné podniky v Turecku. „K 31.12.2017převýšil podíl na ztrátách společných podniků Akcez Enerji a Akenerji Elektrik Uretim jejich účetní hodnotu. Skupina má vystavené záruky za závazky společnosti Akcez Enerji, a tudíž vykázala svůj podíl na ztrátách vplné výši,“ uvádí se v účetní závěrce Skupiny ČEZ.
Hodnota investic do společných podniků v Turecku je nyní v účetnictví nulová, přičemž loni došlo k odepsání posledních 707 milionů korun. Před devíti lety přitom ČEZ za podíly v tureckých společnostech Akenerji a Seda§ zaplatil zhruba 11 miliard korun.
Dále čtěte: