Menu Zavřít

ČEZ vyplatí dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za dvanáct let. Akcionářům rozdělí 13 miliard

27. 6. 2019
Autor: Tomáš Novák/Euro

Jednání valné hromady energetické společnosti ČEZ trvalo více než 20 hodin, déle nikdy nezasedala. Akcionáři firmy mimo jiné schválili výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 24 korun za akcii, nejnižší za 12 let. ČEZ také mění strategii, chce se ještě více soustředit na český trh. Novým členem dozorčí rady se stal šéf výboru pro audit firmy Jan Vaněček.

Mezi akcionáře bude rozděleno 12,9 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Nižší dividendu naposledy akcionáři ČEZ schválili v roce 2007, kdy činila 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii. Zástupce části minoritních akcionářů Michal Šnobr požadoval dnes vyplacení dividendy 35 korun na akcii.

„Citelné snížení dividendy, vyšší, než s jakým trh do května počítal, je překvapivé i ve světle rostoucích cen elektřiny. Cena elektřiny domácnostem roste meziročně i o více než deset procent. Další zdražování, byť mírnější, přitom přijde už letos a v dalších letech,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Šnobr dnes v noci řekl, že akcionáři, které sdružuje, budou kvůli možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady iniciovat svolání další valné hromady ČEZ. Důvodem podle něj je, že bod nebyl zařazen na aktuální valnou hromadu a představenstvo společnosti na ní dotazy k tématu dostatečně nezodpovědělo. Podle Kovandy byla právě elektrárna Počerady hlavním tématem valné hromady, nikoliv výše dividendy.

Valná hromada začala ve středu v 11:00 protestem některých menšinových akcionářů proti tomu, že na její program nebyl opakovaně zařazen bod o možném prodeji Počerad. „S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek,“ uvedl Šnobr. Do kongresového centra pak ve 12:45 vniklo kvůli elektrárně šest aktivistů Greenpeace, další dvacítka zůstala stát v přísálí. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.


Dozvuky nákupního šílenství: ČEZ počítá náklady balkánského dobrodružství


O elektrárnu Počerady má zájem společnost Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Elektrárna leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

ČEZ se chce nyní více soustředit na český trh, v zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. Z prodeje chce získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě.

bitcoin školení listopad 24

V dozorčí radě nahradil Vaněček Šárku Viklerovou. Změnu navrhlo ministerstvo financí, přes které vlastní stát majoritu ve firmě. Některá média dříve uvedla, že Vaněček má podporu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Komunisté tolerují koaliční vládu ANO a ČSSD, při dnešním hlasování o nedůvěře kabinetu se zdrželi hlasování. Akcionáři ČEZ dnes dále rozhodli, že Vaněček zůstane i ve výboru pro audit firmy.

Čtěte také:

Příliš opatrnosti škodí: české penzijní fondy jsou suverénně nejhorší ve vyspělém světě

Další zádrhel u malých firemních dluhopisů: emitent a „obchodník“ jedno jsou

Důstojný odchod v ohrožení. Prodej aktiv ČEZ v Bulharsku ostřelují Piráti

ČEZ mění strategii i dividendovou politiku, bude vyplácet minimálně 80 procent zisků

  • Našli jste v článku chybu?