Menu Zavřít

Chamtivost zatemňuje rozum

22. 8. 2008
Autor: Euro.cz

WexTrust

bitcoin_skoleni

V nedávných dnech obvinila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) chicagskou firmu WexTrust a její představitele Stevena Byerse a Josepha Shereshevského z podvodu více než tisíce investorů a z defraudace zhruba 100 milionů dolarů. SEC požaduje okamžité zmrazení aktiv firmy WexTrust a zavedení nucené správy. Podivné je, že ve vedení firmy mohl být Joseph Shereshevsky, před pěti lety odsouzený za bankovní podvod. Zvláštní je také to, že většinu podvedených tvořili členové ortodoxní židovské komunity, u nichž by člověk předpokládal zkušenost ve finančních otázkách. Co asi zastřelo jejich ostražitost, že se stali oběťmi jednoho z nejstupidnějších podvodů, totiž pyramidové hry?
Odpověď není složitá. Pyramidové hry slaví úspěch od té doby, co se počátkem minulého století rozhodl Charles Ponzi (odtud odborný název: takzvané Ponziho schéma) založit své podnikání na lidské chamtivosti. Zájemcům začal nabízet bezpracné 50procentní zhodnocení vložených prostředků za 45 dní, stoprocentní pak za 90 dní. Podařilo se mu nalákat i velké firmy a jeho obrat dosahoval téměř půl milionu dolarů denně. Proslavil se nejprve svým rozmařilým způsobem života „na vysoké noze“, pak méně rozmařilým způsobem života „vsedě“, za mřížemi, po dlouhých deset let.
Jak je vidět, kdo nezná historii, musí jí někdy dost trapně procházet znovu. Stejnou zkušenost udělá ten, kdo si neuvědomuje platnost zákona o zachování hmoty a energie – když se někde peníze nahromadí, jinde musejí logicky chybět. V Chicagu si nedávno mnoho lidí osvěžilo paměť. A jak jsme na tom u nás?

  • Našli jste v článku chybu?