Menu Zavřít

Chce ČSSD spáchat sebevraždu?

20. 8. 2010
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů by David Rath nebyl vhodným předsedou ČSSD

Myslíte si, že by byl David Rath vhodným předsedou ČSSD, jak navrhuje Jiří Paroubek?

MM25_AI

  • Ano 28,1 %
  • Ne 67,5 %
  • Nevím 4,4, %

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce prohlásil: „Považuji Davida Ratha za člověka, jenž by asi patřil do skupiny lidí, kteří by měli uvažovat, zda se v budoucnu nestanou předsedou sociální demokracie.“ V nedávném internetovém průzkumu společnosti SANEP však u voličů ČSSD dopadl nejhůř, pokud jde o kandidaturu na post předsedy strany, středočeský hejtman a poslanec David Rath. Ani dle 67,5 procenta manažerů by nebyl vhodným předsedou ČSSD.
Patřil mezi ně i tento respondent: „David Rath je člověk s neprůhlednými postupy v minulosti, neuspořádaným osobním životem a drzým vystupováním. Nepřeji si takového člověka v čele žádné významné strany, neboť by snížil politickou kulturu v zemi. Tento její pokles by nevyvážil ani možný pozitivní vývoj ve formě pádu ČSSD.“
Lakonicky vyznívá tato odpověď: „Pokud bych byl členem ODS, řekl bych, že byl, protože strana, která se kompromituje, je slabým nepřítelem. Pokud bych byl členem ČSSD, řekl bych, že nebyl, protože strana potřebuje předsedu, který jí dá nový impulz a nebude od počátku konfliktní.“
Žádné kdyby se neobjevuje v další záporné odpovědi: „Rath mnohokrát prokázal, že upřednostňuje účelové jednání před koncepčním řešením ve prospěch celé země. Často také používá nevybíravých metod. Takovou ČSSD nepotřebujeme.“
Kladně odpovídá následující manažer: „Pokud chce ČSSD spáchat sebevraždu, tak byl. To poslední, co jakákoli politická strana potřebuje, je vůdce, který vyvolává odpor, negativní emoce a konflikty. To by si především měla ČSSD po Jiřím Paroubkovi uvědomit.“
V podobném duchu je tato záporná odpověď: „Rath je nejen inteligentní a schopný, ale je i představitelem nekonstruktivní a konfrontační politiky, která neposouvá věci kupředu, ale vyvolává stagnaci a politickou zákopovou válku.“
Další kladná odpověď je spíše skeptická: „Z hlediska současných vládních stran je Rath nejvhodnějším předsedou ČSSD. Zajistí jí trvalé místo v opozici a stabilních dvanáct až patnáct procent voličů. Mít v Parlamentu dvě extrémní levicové strany s nulovým koaličním potenciálem je však i na naši ,mladou demokracii‘ příliš.“
Kritikou nešetří tato záporná odpověď: „David Rath by byl minimálně stejně spolehlivým hrobníkem ČSSD, jako byl Jiří Paroubek. Jeho schopnost rozdělit názorově společnost je totiž ještě vyšší a sebestřednost srovnatelná pouze s prezidentem Václavem Klausem.“
Poněkud komplikovaně, ale zajímavě odpovídá další respondent: „David Rath je komplikovaný člověk. Jde vlastně o dva odlišné lidi v jedné osobě – o dva doktory Rathy. Není tím, koho známe z televize. Je racionální a inteligentní. Možná i chladnokrevný. Ví přesně, oč mu jde. Má vždy minimálně tři tahy promyšlené dopředu. Rozhodně není sociálním lidumilem. Ti, kdo ho dobře znají, tvrdí, že nepohrdne luxusem, rozumí životu a všemu, co může přinést. To není kritika. Lídr musí rozumět životu. Nesmí závidět ostatním a Rath nemusí nikomu závidět. Je to pracovitý a energický člověk, který rozumí ekonomice a byznysu. Je koncepční a ví, co potřebuje sociální demokracie.
Rath má jednu nevýhodu. Stylizoval se do role kontroverzního politika, který porušuje téměř veškerá omezení a tabu. Jeho styl mu však ubližuje. Potřeboval jej, aby se zviditelnil, a v jisté době byl i přínosem, protože by jinak zapadl. Jeho styl však z něho nedělá lídra. Je rozeným lídrem. Má na to, být předsedou ČSSD. Možná nejvíce ze všech. Intelektem určitě. Musel by však změnit styl. Lídrem je ten, kdo přináší naději a světlo. Nikoli ten, kdo zesměšňuje, ironizuje a dává najevo, jak je inteligentní. To není kritika. Lídr stanoví směr. Rath umí stanovit směr, ale bude muset najít odvahu. Být lídrem totiž znamená nést i plnou odpovědnost za výsledek.
Rath by byl vhodným předsedou ČSSD, musí však změnit styl. A počítat s tím, že Bohuslav Sobotka a Michal Hašek jsou také výraznými kandidáty. Nebude to mít snadné, ale má na to. Tipuji, že si počká a zůstane v závětří. A vyčká na vhodnou dobu. Možná se však mýlím.“
Záporně se vyjadřuje následující manažer: „Pokud chce ČSSD v příštích volbách nejen vyhrát, ale i sestavit vládu, potřebuje konstruktivního, pragmatického předsedu. Optimální by byl třeba Vladimír Špidla. Navrhuji Jiřího Paroubka, Jaroslava Tvrdíka a Davida Ratha někam ,uklidit‘, aby nebyli příliš vidět.“

Odpovídalo 135 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?